Tervetuloa harrastuksen pariin!
Ensimmäiseksi suosittelen tutustumaan akvaarion
kypsytykseen, ellet ole jo tutustunut, sivuilta löytyy myös paljon tärkeää tietoa alkuun pääsemiseksi. Myös aqua-webin omalla haulla löytyy paljon kypsytyksestä ja
tässä valmis linkkisivu alkeet osiosta.
Myös
vesitesteihin on hyvä tutustua, mitä on esim. pH, GH (kokonaiskovuus), KH(karbonaattikovuus), NO2 (nitriitti), NO3 (nitraatti). Kun olet saanut selville oman akvaariovetesi vesiarvot, on helpompi suunnitella kalastoa jossa kaikki viihtyy, tai muokkaamalla vettä jos haluat esim. eri vesiarvoihin soveltuvia kaloja mitä akvaariovetesi normaalisti on.
Sen verran tuosta kalastosta, jos haluat taistelukalan niin mielellään sen kanssa kardinaaleja ennen kuin neontetroja, neontetrat sopivat viileämpään veteen mitä taistelukala. Kääpiörihma ei sovellu ainakaan noin pieneen altaaseen taiston kanssa, molemmat kovin reviiritietoisia ja pintavesikerroksen asukkeja. Monnisille suositellaan hienoa hiekkaa pohjalle ja albiinomonniset kasvavat mielestäni liian suuriksi tuohon altaaseen. Nuolimonniset voisivat esimerkiksi mennä pohjalla.
Alussa maltti on valttia ja nautintokin sitä suurempi kun rauhassa saa katsella hyvinvoivaa ja tasapainosta akvaariota
