Merivesiallas on perustettu viikko sitten ja allasta on tuijotettu silmät vettä valuen. Tärkein ensin:
- allas on aquarell n. 150 litrainen
- valo aquamedic 150W värilämpö 10000k
- suodatuksesta vastaa eheimin 2213 ulkosuodatin, missä on tällähetkellä reippaasti aktiivihiiltä
- vaahdotin on sanderin pikkuinen sisäsuristin ja ilmaa pumppaa tetratecin aps 300:nen
- altaan vettä kierrättää tunzen nanostream ja coralian 4 pikkuvatkain, mutta tällä hetkellä siitäkin on akseli poikki ( katkesi ekan parin tunnin käytön jälkeen)
Altaan kivistä ja kaikista koralleista on kiittäminen Alixia ja ToniP:tä. Kiveä tuolla on noin 10-14 kiloa, joista osa aivan loistavaa ja elämäntäyttämää.

Allas on tosiaan pyörinyt toista viikkoa ja viime viikonloppuun mennessä kaikki oli hyvin ja kirkasta. Kävin vielä perjantaina akvaariolinnassa hakemassa pari vuokkokalaa ja tulinuolikon. Korallit nimeän heti, kun saan ne tunnistettua. Ai että oli helmi! Nyt altaan on vallannut tuskaisen mittava levämayhem!!
![Evil or Very Mad [}:)]](./images/smilies/icon_evil.gif)
Mittailin kaikki mahdolliset arvot ja tässä on tulokset
lämpö 27 astetta
NO2 = 0
NO3 = 10 mg/l
GH = 16
KH7.6
PH = 8.5
CL2 = 0
Testaus "himmelinä" käytin Tetran 6in1 settiä.
Allas on aika räävittömässä kunnossa tuon levän takia, joten kuinka menetellä?
Kuvia laitan heti , kun hahmotan miten se nikkaroidaan tänne.