Sylvania Aquastar 30w/174-T8

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
naumante
Starting Member
Starting Member
Viestit: 20
Liittynyt: 21:14, 03.09.2003
Paikkakunta: Porvoo

Sylvania Aquastar 30w/174-T8

Viesti Kirjoittaja naumante »

Minulla on uuden 275 litraisen päällä kaksoisvalaisin heijastimineen ja molemmat putket ovat näitä: Sylvania Aquastar 30w/174-T8. Olisiko joku muu merkki ja värisävy paikallaan kaveriksi. Eli että toinen putki olisi näitä ja toinen...? Mitä?
Juska
Junior Member
Junior Member
Viestit: 146
Liittynyt: 19:11, 10.02.2003
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Juska »

Taitavat palstan konkarit olla jo vähän väsyneitä vastaamaan tämän tyyppisiin kysymyksiin, kun "Haku" toiminnolla (esim. hakusanalla "Aquastar") löytyy aiheesta aika monta keskustelua, mutta näin tuoreemman palstalaisen mielestä aiheesta on vielä mukava vähän kirjoitella.

Yleensä Aquastarin (10 000 K) pariksi suositellaan jotain värilämmöltään selvästi matalampaa putkea kuten Philips TLD 840 (4000 K) tai Philips TLD 940 (4000 K). Nämä putket eroavat toisistaan siten, että 8-sarjalaisen valossa värit eivät toistu aivan yhtä luonnollisina kuin 9-sarjaisella putkella.

Oma suositukseni on kuitenkin hieman erilainen, koska en itse erityisesti pidä alle 6500 K:n putkien kellertävästä sävystä. Mielestäni Arcadian Freshwater-putki, jonka värilämpötila on 7500 K ja sävy on kauniin vihertävä, on passeli putki Aquastarin rinnalle. Se taittaa mukavasti Aquastarin kovaa sinisyyttä tuomatta mukaan lämpimämpien putkien keltaisuutta. Jos innostut vaihtamaan toisen Aquastarin Freshwater-putkeksi, niin seuraava vaihe on tietenkin vaihtaa myös toinen Aquastar Freshwater-putkeksi :) Hakusanalla "Freshwater" löytänet täältä Aqua-webistä lisää kirjoittajan mielipiteitä eri putkien "käyttökelpoisuudesta" akvaariovaloksi.
"If the desired tank seems too expensive, settle for a cheaper one" - Takashi Amano
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”