Mitä tarvitsee tietää ennen akvaarion hankkimista?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
rapera
Starting Member
Starting Member
Viestit: 1
Liittynyt: 18:10, 29.10.2009

Mitä tarvitsee tietää ennen akvaarion hankkimista?

Viesti Kirjoittaja rapera »

Olemme hankkimassa akvaarion. Pitäis kuitenki tietää ennen hankintaa jotain. Voisitteko kertoa tärkeimmät tiedot. Mitä lajeja ja minkä verren suositteletta 120l akvaarioon?
RvaHuu
Senior Member
Senior Member
Viestit: 545
Liittynyt: 19:13, 02.09.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Mitä tarvitsee tietää ennen akvaarion hankkimista?

Viesti Kirjoittaja RvaHuu »

Netistä löydät valtavasti tietoa. Osin jopa ristiriitaista. Lue niin paljon, että pystyt muodostamaan kokonaiskuvan.

Lue kypsytysohjeet tarkkaan. Ja noudata niitä. Hanki tai lainaa tuore kirja, Markku Varjon teos Akvaariokalat lienee se suositelluin. Älä kuitenkaan valitse mitään 80-luvun vanhaa kirjaa! Mieti myös jo etukäteen, laitatko sora- vai hiekkapohjan. Jotkut pohjakalat viihtyvät vain hiekalla.

Ja ennen kuin menet sitten kauppaan ostamaan kaloja, kirjoittele tänne vaikkapa Alkeet-osastolle mietteistäsi, siellä kyllä neuvotaan sitten onko suunnittelemasi kalalaji sopiva akvaarioosi. Myymälässä kun ikävä kyllä voi saada myyjältä aika monenkirjavaa neuvoa ja tietoa.
http://ralma.blogit.fi
Tyttären 126l akvaarion virallinen valvoja. Mustatetroja, rubiinitetroja, kuusiraitabarbeja, albiino- ja kuparimonnisia, partamonni, imunuoliaisia, petokotiloita.
Alsshon
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1067
Liittynyt: 23:30, 21.09.2008
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Re: Mitä tarvitsee tietää ennen akvaarion hankkimista?

Viesti Kirjoittaja Alsshon »

Tervetuloa harrastuksen pariin!

http://www.aquahoito.info/suomi/index.html

Tuolta sivustolta löytyy paljon tietoa akvaarioista ja niiden hoidosta. Toki googlaamalla löytää myös erittäin paljon tietoa ja tämän foorumin viestiketjuja lukemalla löytyy myös runsaasti tietoa.
R_R
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1463
Liittynyt: 19:36, 27.05.2009

Re: Mitä tarvitsee tietää ennen akvaarion hankkimista?

Viesti Kirjoittaja R_R »

Kun luet näitä juttuja ja törmäät ristiriitaisuuksii, niin kerro se meille. Jotkut ristiriidat ovat voineet selvitä ajan kuluessa ja voimme päivittää ne tänne alkuun helpommin löydettäväksi. RvaHuu antoi hyviä neuvoja ja Hänen vinkit ovat parhaimpia [;)] . Hänen mainitsemaa kirjaa voi katsella myydään palstalta ja voit laittaa ostetaan palstalle ostoilmoituksen.
RvaHuu
Senior Member
Senior Member
Viestit: 545
Liittynyt: 19:13, 02.09.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Mitä tarvitsee tietää ennen akvaarion hankkimista?

Viesti Kirjoittaja RvaHuu »

Nooh, uusaloittelijahan minäkin tässä, mutta kun on akvaarion uudelleen perustaminen tuoreessa muistissa, niin osaa ehkä vinkata ne oleellisimmat. :)
http://ralma.blogit.fi
Tyttären 126l akvaarion virallinen valvoja. Mustatetroja, rubiinitetroja, kuusiraitabarbeja, albiino- ja kuparimonnisia, partamonni, imunuoliaisia, petokotiloita.
miljoonakala84
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6732
Liittynyt: 20:55, 29.01.2007
Paikkakunta: Kerimäki

Re: Mitä tarvitsee tietää ennen akvaarion hankkimista?

Viesti Kirjoittaja miljoonakala84 »

Suosittelen lämpimästi UUsimman Markku Varjon akvaariokalat kirjan ostamista tai lainaamista kirjastosta. [;)]
tillukka
Junior Member
Junior Member
Viestit: 154
Liittynyt: 16:05, 13.02.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Eura

Re: Mitä tarvitsee tietää ennen akvaarion hankkimista?

Viesti Kirjoittaja tillukka »

Mitä tarvitsee tietää -miksi haluat altaan? Kalat vai kasvit? Sen mukaan suodatus/valaistus.

Viikkohuolto tuohon on muutaman ämpärin verran vedenvaihto viikossa -muutama minuutti menee. Ja pitää tarkistaa että suodatus toimii.. ja valot. Vesiarvoja kannattaa katsoa myös kalojen mukaan.
Joka päivä pitää tietty kalat ruokkia ja katsoa altaan yleisilme läpi.

Karkeasti sanottuna mitä isompi allas ja vähemmän kaloja-helpommin onnistut. Sataseen ei voi kummoisia kaloja hankkia, ota vaikka tetroja hyvä parvi tai joku pariskunta pikkuahvenia.
180-L hohtomiljoonat, 720-L tiikerinuoliaiset
Koikarpit 200-L/lämmin, 720-L viileä ja 72 000-L ulkolammikko
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Mitä tarvitsee tietää ennen akvaarion hankkimista?

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Komppaan edellisiä - eli lue niin paljon kuin mahdollista. :)
Mitä laajemmat taustatiedot hankit jo ennen akvaarion perustamista, sitä harvemmin tulee sitten mokattua altaan hoidon kanssa (vaikka jokainenhan sitä ainakin jokuseen aloittelijan virheeseen sortuu). Kannattaa myös miettiä jo etukäteen, kuinka paljon haluaa esimerkiksi kasvien kasvatukseen panostaa, ja hankkia sitten sen mukaan lamput ja lannoitteet.

120-litraiseen on kyllä jo hurjan paljon kala-, selkärangaton- ja kasvivaihtoehtoja, mutta kaikki lajithan eivät tietenkään mene samassa altaassa samaan aikaan. Akvaariota ei kannata tunkea täyteen erinäköisiä kaloja (kuten alun innostuksessa usein on houkutus tehdä) vaan yrittää saada aikaan selkeä kokonaisuus, jossa jokaisella lajilla on oma roolinsa. Silloin kalatkin stressaavat vähemmän. Samoin kaikki maailman vesieläimet eivät viihdy samanlaisissa oloissa: on kovan ja pehmeän ja viileän ja lämpimän veden lajeja, seisovissa vesissä ja koskissa viihtyviä ja juuri tietynlaista pohjaa tai kasvillisuutta kaipaavia. Jotkin lajit ovat aggressiivisia myös muille kaloille, tai näykkivät eviä, ja se on hyvä ottaa jo etukäteen huomioon ettei tarvitse sitten pelastaa vahingoittuneita kaloja.
Tämän takia kalaston suunnittelua helpottaakin paljon se, että pystyt kyselemään kokemuksia erilaisista yhdistelmistä vaikkapa täältä. Akvaariokaupassakin neuvovat mielellään, mutta kaikki myyjät eivät ole tiedoissaan oikein ajan tasalla (kuten eivät kaikki akvaariofoorumin neuvojatkaan, mutta täällä joku muu yleensä korjaa näkyvämmät virheet).

Kannattaa selailla altaaseesi sopivia kaloja vaikka Markku Varjon Akvaariokalat-kirjasta, jossa esitellään satoja lajeja hyvien valokuvien ja lyhyiden elinvaatimusten kera, ja käydä akvaarioliikkeissä katselemassa miltä kalat näyttävät luonnossa. Akvaarioliikkeissä tosin monet hienot lajit ovat kalpeita, pelokkaita poikasia joita kukaan ei ulkonäön perusteella ostaisi. Parhaan käsityksen saisit, jos kävisit katsomassa kaloja toisten harrastajien kotialtaissa.
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
tso
Member
Member
Viestit: 380
Liittynyt: 12:27, 30.10.2008
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Lempäälä city

Re: Mitä tarvitsee tietää ennen akvaarion hankkimista?

Viesti Kirjoittaja tso »

Laitan minäkin likaiset käteni pesemättä tähän kalasoppaan.

Koska uudesta harrastuksesta ilmeisesti on kyse niin laitan seuraavat perusohjeet, jotka muuten pitäisi johonkin sticky tarkistuslistaan lisätä (niiltä osin kun ei vielä ole). Tästä puuttuu varmaan suurin osa perusasioista, mutta tässä mieleen tulevia asioita. Muut saavat sitten lisäillä.

1. Tarkista oman alueesi vesiarvot. Testaa itse, tai soita vesilaitokselle. Jos teillä on rengas/porakaivo testauta vesi jollain ammattilaisella.

2. Hanki niin iso allas kun omalle budjetillesi vain on mahdollista. 120 on kiva, 250 on jo komea, 500+ ja alkavat naapuritkin pyörittelemään päätään.
Muista että normaali hyvän hoidon mukainen vedenvaihto on 30-50% joka ikinen viikko. Altaan koko ja sijoituspaikka kannattaa miettiä tämä mielessä. Suora auringonvalo voi aiheuttaa leväongelmia. Puutarhaletkujen peruspituus on 25m kaupassa. Kannattaa miettiä, että pystyy päästämään lappoamalla joko lattiakaivoon tai WC-pönttöön vedet. Samoin suihkun hanaan kannattaa hankkia pikaliittimet letkun kiinnitystä varten. 250l altaan veden vaihtaminen ämpäreillä on jo aika tuskaa. 500 litran allas painaa tyhjänäkin jo niin paljon että vaatii kaksi raavasta miestä kantamaan, ei välttämättä paras vaihtoehto kerrostaloon.

3. Suunnitele akvaariosi kalasto sen mukaan, mitkä
(i) sopivat altaasi kokoon, tuo paljon suositeltu uusi Varjon kirja on hyvä, JA
(ii) mitkä sopivat toistensa kanssa (vaikka neontetrat ja lehtikalat näyttävät kauniilta yhdessä ovat tetrat lehtiksien luomu ruokaa), JA
(iii) sopivat vesijohdosta suoraan tulevaan veteen ilman kovettamista/happamuuden säätöä, ym. ym. Tärkeimmät hanaveden arvot ovat pH (veden happamuus) ja GH (kokonaiskovuus "kovan veden kalat"). Useimmiten vesilaitosten vesi suomessa on pehmeää ja hieman emäksisen puolella (pH 7-8),
(iv) sopivat omiin tavoitteisiisi (kalojen viljely, upea kasvimaailma, harvinaisuudet, ...), JA
(v) rakentamaasi olosuhteisiin. Haluatko isoja näyttäviä kaloja vai ison parven. Haluatko nopean virtauksen kaloja ja laitat merivesialtaista tutun streamin puhaltamaan vauhtia esim. perhosimunuoliaiselle niin että tukka lähtee päästä, vai rauhallisemman veden kaloja. Vaihtoehtoja on todella paljon.

4. Mieti altaasi sisustus hyvin. Pirrää pohjakuva. Nuku yön yli. Piirrä uudelleen. Mieti kantoja, liuskekiviä ja kasveja jakamaan tilaa ja reviirejä. Katsele aquascaping kuvia netistä, lue kasveista. Sammaleet ovat hyvin mielenkiintoinen vaihtoehto. Käy kylässä tiirailemassa Aquawebiläisten altaita, kysele. Pyydä apua suunnittelussa. Nykyinen suuntaus lienee hiekkapohja runsaalla määrällä kierteisiä. Valitse pohjan väri - Maxit vs. Biltema, tai miksei sopiva seos.

5. Suunnitele ja valitse altaasi tekniikka. Lue valaistusketjut AW:stä. Varmistu riittävästä valaistuksesta kasveille. Mieti suodatus kuntoon. Haluatko rakentaa kenties mattosuodattimen? Mikä on altaasi tavoitelämpötila, mitoita lämmitin sen suhteen.

6. Hanki vesitestit ja opettele käyttämään niitä. (tästä on monta ketjua, hakutoiminto AW:ssä kertoo lisää)

7. Hanki vedenparannusaineet ainakin näin alkuun. (esim. Tetra AquaSafe on täällä hyväksi todettu, joka valmistajalla on omansa.)

8. Aloita rauhallisesti. Anna altaan kypsyä ennen ensimmäisten kalojen tuontia, lue kypsytyskeskustelut ja kokemukset AW:stä.

8. Tee sama uudellen ja uudelleen. Tässä harrastuksessa karkaa mopo käsistä ja uusia kaloja ja altaita tulee hankittua liian nopeasti.

Saa suorittaa 8O
Akvaristi vuodesta -77.. välillä (puoli)pakollisia taukoja. Suolaista ja makeaa.
The confidence of amateurs is the envy of professionals.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”