Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
ZamY
Senior Member
Senior Member
Viestit: 881
Liittynyt: 10:26, 24.08.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Vantaa

Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja ZamY »

Niin, sellasta aloin tässä vähän aika sitten pohtimaan, että tuntevatko parvikalat toisensa ulkomuistista? Esim. jos parvesta siirretään kala toiseen akvaarioon lääkittäväksi, niin huomaavatko muut samaa lajiketta olevat kalat että se on poissa? Tai jos kaupasta ostetaan vaikkapa partis, niin huomaavatko lajitoverit sen puuttuvan joukosta? Kuinka pitkä kalojen muisti ylipäätään on, ja voivatko ne "lamaantua" jos lajitoveria ei kuulu eikä näy?

Nimimerkillä: ihminen joka ei tiedä mitään kalojen aivoituksista ja joka kysyy asiaa itseään viisaammilta.
Kirsikkatetra
Junior Member
Junior Member
Viestit: 107
Liittynyt: 14:04, 27.07.2008
Paikkakunta: Turun seutu

Re: Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja Kirsikkatetra »

Olen miettinyt ihan samaa viime aikoina, kun parista parvestani on salaperäisesti kadonnut kaksi kalaa. Oletettavasti toinen löytyy akvaarion alla olevan lipaston alta, jonne on pudonnut takakautta ja en tietenkään pääse sinne käsiksi. Toinen lienee mennyt lapon mukana viemäriin. Olen miettinyt ihan samaa, että huomaako ne jonkun puuttuvan.

Itse ostin ensin 6 marmoritapparaa ja muutaman viikon kuluttua toiset kuusi. Olivat samasta liikkeestä samasta altaasta.
Aluksi parvijako oli selkeästi 6+6 mutta en ole varma oliko ne alkuperäiset miehistöt. Nyt ovat jo selkeästi suurinpiirtein nipussa.

Joskus 80-luvulla kun mulla oli akvaarioita, oli myös altaassani naarastaisto ja uros. Ei silloin mulla ollut mistään haaremeista tietoa, joten siinä kävi niin että ukko jahtas akkaa senkun kerkis. Silloin kultaiseen aikaan kun ohjeena oli akvaarion täysi pesu aina silloin tällöin, olin ottanut kalat pariin eri purkkiin lattialle. Ja tarkoituksella ukon ja akan erikseen.

Kävin sitten pesuhuoneessa tekemässä jotakin ja tulin takaisin, niin helskuti ne oli samassa purkissa. Olen useasti miettinyt että haistoiko se ukko sen akkansa vai oliko sattumaa että se osasi hypätä juuri oikeaan kohtaan. Suurempi mahdollisuus olisi mielestäni ollut hypätä lattialle. No, se tarina ei saanut onnellista loppua, koska akka teki itsarin ruokinta-aukosta hyppäämällä loppujen lopuksi.

Sitäkin olen miettinyt että miten ne edes tunnistaa lajitoverinsa, kun eivät tiettävästi tunnista peilikuvaansa eivätkä sellaiseen varmaan edes luonnossa törmää. Mutta niin se luonto vaan osaa hoitaa hommansa.
Kukin taaplaa tyylillään
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja 7330 »

ZamY kirjoitti:Niin, sellasta aloin tässä vähän aika sitten pohtimaan, että tuntevatko parvikalat toisensa ulkomuistista? Esim. jos parvesta siirretään kala toiseen akvaarioon lääkittäväksi, niin huomaavatko muut samaa lajiketta olevat kalat että se on poissa? Tai jos kaupasta ostetaan vaikkapa partis, niin huomaavatko lajitoverit sen puuttuvan joukosta? Kuinka pitkä kalojen muisti ylipäätään on, ja voivatko ne "lamaantua" jos lajitoveria ei kuulu eikä näy?
En nyt ihan viisaaksi voi itseäni asiassa väittää, mutta olen yrittänyt ottaa asiasta selvää. :)
Kaloja on pitkään pidetty lähes aivottomina otuksina, jotka vain vaistonvaraisesti uiskentelevat ympäriinsä tullakseen lopulta syödyiksi. Kalojen älykkyyttä onkin alettu tutkia vasta ihan äskettäin, eikä siitä ole vielä paljonkaan tuloksia. Miljoonakaloilla tehty koe kuitenkin paljasti, että parven sisällä oli kalayksilöiden välisiä "kaverisuhteita", tietyt yksilöt viettivät enemmän aikaa keskenään kuin muiden kanssa. Mitä ilmeisimmin ne siis tunnistivat toisensa yksilöinä. Suomalainen eläintenkouluttaja Tuire Kaimio oli myös taannoisessa Akvaariomaailman artikkelissaan sitä mieltä (lähteitä ei mainittu, mutta sellaisia varmaankin on), että kalat tuntevat kumppaninsa vielä vuosien erossaolon jälkeenkin.
Kuitenkin varsinkin pienet kalat ovat luonnossa niin taajaan saalistuksen kohteina, ettei niillä ole mahdollisuutta, eikä siis taipumustakaan, jäädä suremaan kadonneita tovereitaan yhtään sen enempää kuin Afrikan savannien antiloopeilla.
Voisin kuvitella, että etenkin pysyviä parisiteitä tai arvojärjestyksellisiä parvia muodostavilla kaloilla olisi hyvinkin mutkikas sosiaalinen elämä, jos sitä joku kokeilisi tutkia.

Omat paratiisikalani menevät aivan vauhkoiksi joka kerta, kun parvesta poistetaan yksi, joten ilmeisesti ne huomaavat kaverin puuttumisen. Muiden kalojen haaviminen tai haavin uittaminen muuten vain altaassa ei näytä vastaavaa reaktiota aiheuttavan.
Kirsikkatetra kirjoitti: Sitäkin olen miettinyt että miten ne edes tunnistaa lajitoverinsa, kun eivät tiettävästi tunnista peilikuvaansa eivätkä sellaiseen varmaan edes luonnossa törmää. Mutta niin se luonto vaan osaa hoitaa hommansa.
Oikeastaan hyvin harva laji tunnistaa itsensä peilistä: ihmisapinat, delfiinit ja uusimman tiedon mukaan harakka. Ihmislapsikin alkaa tunnistaa peilikuvansa vasta noin 18 kuukauden iässä. Peilikuvan tunnistaminen vaatii itsetietoisuutta, kykyä hahmottaa itsensä ympäristöstä erillisenä, olemassaolevana olentona, joka on melkoisen älykkyyden merkki. Oman lajitoverin malli taas on ohjelmoitu valmiiksi kaikenlaisten vähänkään mutkikkaampien eläinten mieleen, kenties lukuunottamatta niitä jotka oppivat sen poikasena emoiltaan. Aivan tarkkahan se ei aina ole, kuten moni akvaristikin on huomannut miljoonakalakoiraan jahdatessa innoissaan vaikka platya. :roll:
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
Prodigirl
Junior Member
Junior Member
Viestit: 85
Liittynyt: 04:44, 27.03.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vantaa

Re: Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja Prodigirl »

7330 kirjoitti:Aivan tarkkahan se ei aina ole, kuten moni akvaristikin on huomannut miljoonakalakoiraan jahdatessa innoissaan vaikka platya. :roll:
Niin, olisko se sitä "vaihtelu virkistää".. :mrgreen:
40+60+70+500+700lätäköt+ys kärmes
ZamY
Senior Member
Senior Member
Viestit: 881
Liittynyt: 10:26, 24.08.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Vantaa

Re: Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja ZamY »

Voivatko plätyt ja millikset lisääntyä ristiin?
Lightforce
Member
Member
Viestit: 388
Liittynyt: 15:16, 28.02.2007
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lahti
Viesti:

Re: Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja Lightforce »

ZamY kirjoitti:Voivatko plätyt ja millikset lisääntyä ristiin?
Ei voi. Platy ja miekkapyrstö voivat risteytyä, samoin miljoonakala ja molli. Muunlaiset risteytykset eivät onnistu.
340 l seura-akvaario (loistobarbit + haarniskat), 225 l siniravut, 63 l taistelukala. Mukana myös kääpiöpinserit Eeka, Numa, Jusu, Jeni ja Koru.
ZamY
Senior Member
Senior Member
Viestit: 881
Liittynyt: 10:26, 24.08.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Vantaa

Re: Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja ZamY »

Lightforce kirjoitti:
ZamY kirjoitti:Voivatko plätyt ja millikset lisääntyä ristiin?
Ei voi. Platy ja miekkapyrstö voivat risteytyä, samoin miljoonakala ja molli. Muunlaiset risteytykset eivät onnistu.
Ei muuta kun ostaan milliksii ja mollei, saa aika rumaa tulosta aikaseks :mrgreen:
ZamY
Senior Member
Senior Member
Viestit: 881
Liittynyt: 10:26, 24.08.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Vantaa

Re: Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja ZamY »

Jatketaan tähän. Kun minulla on nuo kuparimonnisen poikaset jo hyvän kokosia ja osa on jo myyty, mutta osan aion pitää itselläni niin tunnistavatko ne vanhempansa sieltä "isosta" akvaariosta?
aquamarina
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1451
Liittynyt: 18:46, 28.07.2005
Paikkakunta: oulu/Kempele

Re: Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja aquamarina »

Ei varmaankaan tunnista, mistä ylipäätään tunnistaisi ? Monniset räiskii kudun laseille ja kasveille ja "unohtaa" sen samantien. Ahvenet nyt ainakin poikasena tunnistaa, kun vanhemmat hoitavat. Ja monniset ei taida niin tarkkoja olla, että onko se isä/äiti kenen kanssa lisäännytään, vaan kyllä muutkin kalat tekee samaa, jos tilaisuuden saavat.

Miljoonakaloille on meilläkin ollut ns. kavereita, eli tietyt kalat hengailee tiettyjen kanssa, molleilla on myös sitä, näyttää että osaa jopa syrjitään. Vanhemmat naaraat ovat urosten suosiossa verrattuna nuorempiin, ehkä siksi, että synnyttävät useamman kerralla kuin nuoremmat.
Feliza
Member
Member
Viestit: 396
Liittynyt: 20:34, 01.06.2009
Akvaarioseurat: OAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Re: Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja Feliza »

Täplämonnisista olen havainnut, että naaraat suosivat nimenomaan altaan komeinta ja korkeaeväisintä urosta, ja jos tämä ei ole saataville, rumempikin uros kelpaa. Mutta ukko vaihtuu kyllä heti kun parempia on tarjolla. :D
40l, Aphyosemion australe
80l, Pterophyllum scalare perhe
650l, Ancistrus sp., Apistogramma borellii, Corydoras paleatus, Corydoras pygmaeus, Pterophyllum scalare, Pterygoplichthys gibbiceps
muppe+
Member
Member
Viestit: 288
Liittynyt: 13:28, 08.07.2009
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja muppe+ »

Minulla on seura-akvaariossa 3 Miljoonakalanaarasta ja yksi -uros. Kokeilin viimeisillään olevan Miljoonakalanaaraan eristystä kelluvaan poikasakvaarioon jota kutsumme "putkaksi". Laitoin sen sinne pariksi yöksi, toivoen että se synnyttäisi poikaset turvallisessa paikassa. Toiset naaraat olivat poikaspurkin ulkopuolella kokoajan "lohduttamassa" putkaan joutunutta :| . Naaras synnytti yhden munan, joten luovuin tuosta eristyksestä, koska kala selvästi stressaantui siellä.

Uros ei jättänyt tuota naarasta hetkeksikään rauhaan, joten laitoin uroksen seuraavaksi yöksi putkaan. Kukaan ei käynyt urosta lohduttamassa, vaan naaraat olivat tyytyväisiä kun saivat olla viimeinkin rauhassa.

No en raaskinut jatkaa tuota putkan käyttöä, ja poikasetkin syntyivät parin päivän päästä. Kuusi poikasta ehdin pelastaa, ja ne viettävät nyt aikaansa tuossa samaisessa putkassa :D .
350L
ZamY
Senior Member
Senior Member
Viestit: 881
Liittynyt: 10:26, 24.08.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Vantaa

Re: Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja ZamY »

muppe+ kirjoitti:Naaras synnytti yhden munan
Miten kala voi synnyttää munan? :?
Feliza
Member
Member
Viestit: 396
Liittynyt: 20:34, 01.06.2009
Akvaarioseurat: OAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Re: Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja Feliza »

ZamY kirjoitti:
muppe+ kirjoitti:Naaras synnytti yhden munan
Miten kala voi synnyttää munan? :?
Millis synnyttää munan stressaantuneena, poikanen syntyy ennen aikojaan.
40l, Aphyosemion australe
80l, Pterophyllum scalare perhe
650l, Ancistrus sp., Apistogramma borellii, Corydoras paleatus, Corydoras pygmaeus, Pterophyllum scalare, Pterygoplichthys gibbiceps
ZamY
Senior Member
Senior Member
Viestit: 881
Liittynyt: 10:26, 24.08.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Vantaa

Re: Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja ZamY »

Feliza kirjoitti:
ZamY kirjoitti:
muppe+ kirjoitti:Naaras synnytti yhden munan
Miten kala voi synnyttää munan? :?
Millis synnyttää munan stressaantuneena, poikanen syntyy ennen aikojaan.
Ok. Meinaan että kun millis synnyttää eläviä poikasia, niin What a... "munan"? :twisted:
muppe+
Member
Member
Viestit: 288
Liittynyt: 13:28, 08.07.2009
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja muppe+ »

ZamY kirjoitti:Miten kala voi synnyttää munan? :?
No se nyt vaan on sellainen "pääsiäiskäsi". 8O
350L
Feliza
Member
Member
Viestit: 396
Liittynyt: 20:34, 01.06.2009
Akvaarioseurat: OAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Re: Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja Feliza »

ZamY kirjoitti:Ok. Meinaan että kun millis synnyttää eläviä poikasia, niin What a... "munan"? :twisted:
Tarkoitan siis, että poikanen ei ole valmis syntymään ja syntyy ennenaikojaan. Minulla on sellainen käsitys, että poikaset milliksen vatsassa kehittyvät samaan tapaan kuin muutkin kutupalleroista kuoriutuvat kalat. Ne ovat siis vatsan sisässä munissa, josta ne kuoriutuvat (vai sulaako kuori kenties pois?) ennen syntymäänsä. Minulla joskus miljoonakalanaaras synnytti kerralla munaryppään, kun joutui synnytysaltaaseen. Toisaalta vika saattoi olla kalassakin, se oli kookas ja värikäs naaraaksi, ehkäpä hormoneilla kasvatettu, ja yhtään elävää poikasta se ei saanut koskaan tehtyä.
40l, Aphyosemion australe
80l, Pterophyllum scalare perhe
650l, Ancistrus sp., Apistogramma borellii, Corydoras paleatus, Corydoras pygmaeus, Pterophyllum scalare, Pterygoplichthys gibbiceps
Nantsu
Junior Member
Junior Member
Viestit: 160
Liittynyt: 12:55, 05.07.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Loimaa

Re: Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja Nantsu »

Jossain vanhassa Akvaristilehdessä oli juttua miljoonakaloista. Tuoreena akvaristina olin varsin yllättynyt maininnasta, että ne muodostavat pariskuntia. Eli eivät pelkästään tunnista toisiaan, vaan varsin mieluusti lisääntyvätkin yhden ja saman kumppanin kanssa. Etenkin miljoonakalojen kohdalla tämä tuntui jotenkin niin uskomattomalta alkuun, olin ihan ajatuksiani kyseenalaistamatta mieltänyt ne varsin vapaamieliseksi lajiksi.

Silmäilin jutun suht nopsaan läpi, ja mieluusti palaisin siihen nyt just kun sopisi tähän aiheeseen niin hyvin. Pahus, kun ei ole kyseistä lehteä käsillä. Löytäiskö kukaan sitä?


Aloin vaan miettimään silloin, että mikäs juttu se on, että niitäkin suositellaan pidettäväksi naarasvoittoisena parvena, jos kerran joka tapauksessa pysyvät ensisijaisesti siinä mielitietyssään... No, ehkä se on kuitenkin akvaarion suljetussa ympäristössä eri juttu kuin tuolla jossain vapaassa maailmassa. Tarjottujen kokelaiden kanssa vaan on toteutettava suvunjatkamisviettiä, kun ei kerran ole varaa valkkailla sitä kaikkein hemaisevinta puoliskoa? Karua. Mitä jos kaikki haaviin osuneet naikkoset/ukkelit onkin ihan pahallehaisevia, kaikkia käyttäytymissääntöjä rikkovia, kaiken ruuan itselleen rohmuavia ääliöitä :o Koita nyt siinä sitten kehittää kutkuttavia fiiliksiä, höh.

Omakohtaiset kokemukseni on vielä kovin hataria, mutta musta näyttää, että hohtomiljoonaurokseni pysyttelisivät kumpikin tahollaan tiettyjen naaraiden lähellä varsinkin ennen synnytystä/sen aikana. Ehkä ne sitten on niitä ylpeitä isukkeja, jotka on pysyneet yhdessä niiden samojen typyköitten kanssa akvaani muuttamisesta lähtien. Tiedä häntä. Joka tapauksessa ainakin akvaario-olosuhteiden enempivähempi vääristyneissä sukupuolijakaumissa uroilla tuntuu olevan monta mimmiä kierroksessa samaan aikaan, eipä noi kaikki tytöt olis paksuna muuten.
aquamarina
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1451
Liittynyt: 18:46, 28.07.2005
Paikkakunta: oulu/Kempele

Re: Tuntevatko kalat kumppaninsa?

Viesti Kirjoittaja aquamarina »

Itse en ola huomannut tuollaista pariutumista miljoonakaloilla, mutta voihan sitä olla. Ensin ollaan nuoria ja ei niin komeita, pitää ottaa se joka kelpaa, sitten kasvetaan ja ollaan oikein komeita, sitten otetaan se jo synnyttänyt naaras, jolla tulee poikasia, eli se jolle kelpasi ensin. Meillä ainakin on ollut näin.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”