Kyseisellä sinirihmakalalla oli jo saataessa hiukan pöhöttynyt maha, mutta käyttäytyi ihan normaalisti 120 litrasessa ja myös tässä 200 litrasessa. Edellinen omistaja kertoi myös, että on ollut hänelläkin jo maha pöhötyyneenä hänen se saadessaan, eikä ole käyttäytynyt epänormaalisti hänen aikanaan, eikä meilläkään tätä ennen. Nyt tämän päivän aikana alkanut hakeutumaan pintaan kellumisasentoon, jossa on hetken aikaan ja ui hetken ja taas kyljelleen kelluun. Kala reagoi normaalin oloisesti kun sitä häiritsee. Tällä hetkellä valot sammutettuina ui ihan normaalisti. Mikähän sitä voi vaivata?
Kyseessä on 200 litrainen allas, jossa tällä hetkellä vain kaksi toiselta ostettua sinirihmakalaa sekä yksi isompi partamonni ja kaksi pienempää paratamonnin poikasta. Altaaseen on tänään hätätoimena juuri tehty veden vaihto ja siihen on kerran viikossa vaihdettu vedet sekä putsattu. Viikko sitten istutettiin lisää kasveja ja nämä kalat siirrettiin siihen hiukan sen jälkeen meidän 120 litrasesta altaasta. Arvot piti olla kohdallaan kun kalat sinne laitettiin. Tämän hetken arvot veden vaihdon jälkeen ovat seuraavanlaiset ph 6.8, kh 6, Gh >4, No2 0, No3 0.
Altaassa oli vain yksi sylvanian aqvamarine 30w lamppu saataessa, johon nyt lisäsimme muutama päivä sitten lisäksi Juwelin 30w Warml-lite lampun.
Lamput ovat niin, että tämä uusi lamppu takana kasveille ja Sylvanian lamppu edessä.
Veden lämpötila oli helteiden vuoksi 28-29 astetta, mutta sitä laskettiin veden vaihdon yhteydessä. Nyt veden lämpötila on 24-25 astetta. Altaassa on sellainen ilmakivi josta tulee rivissä kuplia ja suodatin on Tetratec in800 plus, jonka virtaus suunnattiin myös ylemmäs, koska kalat eivät kuulemma tykkää kovasta virtauksesta ja se oli veden pinnan alapuolella ollessa liian kovanoloinen.
Allas sijaitsee olohuoneessa seinää vasten siten, että takapihan ovi on melkein sitä vastapäätä, kulkureittiä huoneessa altaan ja oven väliin jää runsaasti ja itse kulkua siitä ei ole kovin usein, eikä vilkasta liikennettä muulloin, kun poikiemme riehuessa ympäri asuntoa aina silloin tällöin. Ikkunoiden sälekaihtimet ovat aina melkein kiinni, joten ei saa liikaa valoa ikkunoista.
Mitä vielä voimme yrittää tehdä?
Edit: Yksi aihe samasta asiasta riittää. Jatketaan täällä. Lukko.
-Ylläpito
Apua, sinirihmakala hakeutuu kyljelleen kellumisasentoon
Valvoja: Moderaattorit
-
- Starting Member
- Viestit: 18
- Liittynyt: 12:45, 11.06.2008
- Sukupuoli: N/A
- Paikkakunta: Ylöjärvi
- Viesti:
Apua, sinirihmakala hakeutuu kyljelleen kellumisasentoon
Paljon mahtuu puhetta maailmaan, tekoja sopii aina odottaa.