Oli ihan pakko saada koikeilla tuota lummetta. Tänään käydessäni uimassa. Näin pinnan alla olevan lumpeen (oli siellä useita en viennyt järven ainutta

). Ainakin muistelen että ne on siinä kohtaa lumpeita. Nykäisin sellaisen yhden juurakon pohjasta. Rantaan viedessäni huomasin siinä olevan yli yksivuotinenlin lumpeen alku. Pääjuurella oli pituutta noin 2cm ja paksuutta noin 1cm. HIeman oli tehnyt uposlehtiä.
Pitää pitää noita jättimäistä ja pikku lumpeen alkua vähän karanteenissa sankossa jonkin aikaa. Voishan nuo suoraan pistää altaaseen mutta vähän pelottaa, jos niissä on esim lummenälvikkäitä, jotka reijittää lumpeitten lehdet. Mitä luultavamin noissa ei oo mitään, kuin tuossakin oli vain yksi kellus lehti joka oli ehjä. Senkin jätin sinne järveen. Kalataudesta ei oo mitään tietoa.
Koitetaan aluksi kasvattaa noita molempia tuolla altaassa. hetikun tuo pikkulumme näyttää lähtevän kasvuun iso juurakko lentää suihku lähteeseenkasvamaan. Pikkunenkin lähteen, kun kasvaa liian isoksi altaaseen.