Kommentteja Tetratec suodattimista?

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

kotikatja
Starting Member
Starting Member
Viestit: 22
Liittynyt: 10:02, 08.01.2008
Paikkakunta: hämeenkyrö
Viesti:

Kommentteja Tetratec suodattimista?

Viesti Kirjoittaja kotikatja »

Olisin kysellyt kommentteja aiheesta: Tulossa allas 560 l ja suunittelin sinne yhtenä vaihtoehtona Tetratec EX 1200 ulkosuodatin ja Tetratec IN 1000 sisäsuodatin ( altaaseen tulossa plekoja ja pitää saada kunnon virtaukset ). Onko minkälaisia kommentteja Tetran suodattimista? Itsellä ei ole ollut yhtään sen merkkistä. :?
kata
nirppu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1268
Liittynyt: 14:20, 05.11.2006
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja nirppu »

Mulla on tuossa 228 litraisessa ainoana suodattimena tuo EX1200 ja 68 litraisessa IN600. Molemmista olen tykännyt, varsinkin tuo ulkosuodatin on aika hiljainen.
Aqualung
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5530
Liittynyt: 13:54, 06.04.2007
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Lieto

Viesti Kirjoittaja Aqualung »

Muutama EX700 pyörii täällä ja ihan loistovempaimia ovat.

Hiljaisia (pitää mennä pää kaappiin kuuntelemaan onko ne päällä edes), helppoja huollettavia, edullisia, tehokkaita.
My word's but a whisper - your deafness a SHOUT.
I may make you feel, but I can't make you think.

Liikkuvaa ja liikutettua kuvaa riutastani YouTubessa
Poppeli
Senior Member
Senior Member
Viestit: 551
Liittynyt: 17:31, 11.12.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Rovaniemi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Poppeli »

Täällä EX1200 ja EX700.
Ensimmäinen piti hirveää ääntä, mutta vaihdatin (takuuseen tietty) roottorin ja nyt ei ääntä kuulu. Isompi vajaa 500 litraisessa ja pienempi 126 litraisessa. Virtaus on hyvä molemmissa ja juuri plekojen takia pitääkin olla :) .
Maria M
Starting Member
Starting Member
Viestit: 22
Liittynyt: 11:40, 28.03.2007
Paikkakunta: pääkaupunkiseutu

Viesti Kirjoittaja Maria M »

Meillä 160 litraisessa EX700 ja karanteenialtaassa ollut käytössä IN400. Ulkosuodatin on kahden metrin päässä sängystä, eikä häiritse unia. Ääntä ei sänkyyn edes kuule.

Sekä sisä- että ulkosuodatin ovat mielestäni tehokkaita ja käteviä huollettavia. Hinta-laatusuhteeltaan ulkosuodatin voittaa mielestäni muiden altaidemme Eheimit. Jos oikein pilkkua viilataan, henkilökohtaisesti pidän esim. Eheimin proffa kakkosia käyttömukavuudeltaan hieman parempina kuin Tetratec'n vastaavia. Tämä lienee kuitenkin makuasia.
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

Täällä 300 l altaassa EX 1200, helppo ja hiljainen, ollut nyt putsaamatta puolisen vuotta [;)] . Tehokas laite, suosittelen!
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
kasiko
Member
Member
Viestit: 407
Liittynyt: 23:33, 07.11.2005
Paikkakunta: Lieto

Viesti Kirjoittaja kasiko »

Täälläkin Tetratech 1200, allas 375 litraa. Hyvä, halpa ja hiljainen :D
Mabo
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1120
Liittynyt: 15:28, 21.03.2007
Akvaarioseurat: Ciklidistit
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Mabo »

Minulla on toisessa 317-litraisessa yksi EX1200, 600-litraisessa samaisia suodattimia kaksi. Olen ollut ihan tyytyväinen, ovat hiljaisia ja suodatusteho on riittänyt (tuskin kyllä riittäisi yksi tuohon 600 l, vaikka valmistaja suositteleekin suodatinta 600 litraan asti). Hinta-laatusuhde on mielestäni hyvä, voin suositella.
Tsekkaa Ciklidistien uudistuneet nettisivut!
www.ciklidistit.fi
kotikatja
Starting Member
Starting Member
Viestit: 22
Liittynyt: 10:02, 08.01.2008
Paikkakunta: hämeenkyrö
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kotikatja »

Kiitos vaan kaikille ! :P Niin posittiivistä on tuo palaute, että taidan hakea masiinat kotiin odottamaan allasta. :P
kata
hannu
Senior Member
Senior Member
Viestit: 508
Liittynyt: 18:00, 18.02.2002
Akvaarioseurat: Oulun Akvaarioseura, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja hannu »

En ostaisi tuota Tetratechin sisäsuodatitna plekoaltaaseen. Komemusta on noista In 600 ja In 800 malleista. Kierrättävät kyllä vettä ihan kivasti hintaisikseen, mutta ovat roskien kerääjinä todella onnettomia. Jos allaskaan ei ole vielä valmiina odottamassa kannattaa suodatin tilata Saksasta. Saat jonkun Eheimin tai Fluvalin sieltä samaan hintaan kuin tuon Tetratecin suomesta ja oikeastaan mallista riippumatta ne kaikki keräävät altaasta moskaa paremmin kuin tuo Tetratech.
JJVi
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2990
Liittynyt: 16:57, 15.12.2001
Paikkakunta: Oulu /OAS

Viesti Kirjoittaja JJVi »

Varsinkaan vanhemmat Tetratecin sisäsuodattimet eivät juuri ylistyslaulua herätä. Lyhyt huoltoväli, pieni suodatuspinta-ala onnettomat imukupit, altaan pohjalle putoileva suodatinosa...siinä ne päällimmäiset.
/jari
SepiMies
Junior Member
Junior Member
Viestit: 207
Liittynyt: 20:13, 19.09.2005
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja SepiMies »

Kiinostaisi itseäkin nuo ulkosuodattimet. Mietin vaan, kumman sitä laittaisi ulkomitoiltaan 165l akvaan. Tuo EX700 on täälläkin todettu riittävän tuon kokoiseen, mutta toistaiseksi akvassa on melkoinen kalasoppa, johtuen siitä, että viime vuonna en akvan eteen ehtinyt tehdä oikeastaan mitään ja sinne on tullut "evakkokaloja". Kalasto tulee kuitenkin muuttumaan jotakuinkin tällaiseksi: perhoskirjopari, n. 20 kardinaalitetraa ja 1 tai 2 partista (tod. näk. 1 jottei taas tule poikasia). Mahdollisesti sitten vielä jotain tai sitten ei. Riittäisikö EX700 tuolle vai kaivataanko EX1200? Kaveriksi jää jokin pieni "pingpong" suodatin tuomaan virtausta.

Ja ne joilla on näitä suodattimia ollut pidempään (ei pari kuukautta) niin ilmeneekö siinä "vanhenemista"? Eli hyytyykö moottori vai ovatko kestäviä?

Ja OT:ia. Kerääkö ulkosuodatin myös pohjalta p****a? Meinaan tutullani on ulkosuodatin, tosin alimitoitettu, ja se jättää pohjalle "tuotetta". Toki sen voi vedenvaihdossa imuroida pois, mutta kunhan ei tulisi sitä alkuajan ilmiötä "kalat uivat p******a".
-:JuSa:-
Starting Member
Starting Member
Viestit: 23
Liittynyt: 23:29, 15.01.2006
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja -:JuSa:- »

Täällä 2x EX-1200, 450 litran altaassa ja todella tyytyväisiä ollaan oltu.
Tindra
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1482
Liittynyt: 19:04, 03.09.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tindra »

Mulla on TetraTec IN600 lojumassa laatikossaan, on se jonkin aikaa ollut käytössä, mutta ei se tuntunut olevan juuri sen parempi kuin aikaisempi suodatin (Rena 225), koska tosiaan nuo suodatuspatruunat ovat naurettavat 4 kpl tosi pikkuisia "tyynyjä" ja muistaakseni myös kovaääninen + melkoisen ruma suodatin :D
Akvarismia 1992-2014
hannu
Senior Member
Senior Member
Viestit: 508
Liittynyt: 18:00, 18.02.2002
Akvaarioseurat: Oulun Akvaarioseura, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja hannu »

Tindra kirjoitti:Mulla on TetraTec IN600 lojumassa laatikossaan, on se jonkin aikaa ollut käytössä, mutta ei se tuntunut olevan juuri sen parempi kuin aikaisempi suodatin (Rena 225), koska tosiaan nuo suodatuspatruunat ovat naurettavat 4 kpl tosi pikkuisia "tyynyjä" ja muistaakseni myös kovaääninen + melkoisen ruma suodatin :D
Niitä tyynyjä ei ole tuossa mallissa kuin kaksi. Asialla ei tosin ole merkitystä, koska vesi ei tuossa suodatinmallissa kulje patruunoiden läpi ollenkaan. Koteloissa on aukot vain yläosassaan, ja vesi ei varmasti niiden kotelojen kautta kierrä. Lisäksi viimeinenkin toive toimivuudesta on pilattu tekemällä suodattimen takasivulle juuri moottorin alle aukko, josta vettä imetään suoraan ropelille ilman minkäänlaista suodatusta. En ole oikestaan koskaan nähnyt suodatinta, jossa olisi menty suunnittelussa noin pahasti metsään. Eli roskia keräämään tuosta ei ole, todennäköisesti mikä tahansa muu suodatin tekee sen paremmin.

Tällähetkellä minulla on tuollainen In600 63l kevyesti asutetussa altaassa ainoana suodattimena. Ääntä suodatin ei sopivasti likaannuttuaan pidä. Ajattelin koittaa selviänkö tuon kanssa yli puolta vuotta ilman mitään huoltotoimenpiteitä. Pääsisi mattosuodatinmaiseen huoltoväliin. Tuokin suodatin on vioistaan huolimatta viikottaisten vedenvaihtojen kanssa altaaseen riittävä. Mattosuodattimen kanssa altaassa oli riesana sini- ja punalevä, niistä olen nyt päässyt eroon ja puna-aavetetrat ovat alkaneet kutemaan.
nirppu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1268
Liittynyt: 14:20, 05.11.2006
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja nirppu »

Kyllä niitä tyynyjä on neljä. Kaksi kummassakin kotelossa. Ja siitä päätellen, kuinka kauttaaltaan töhnäiseltä nytkin nuo tyynyt tuolla näyttää, niin kyllä sen veden täytyy niiden läpi mennä.
Tindra
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1482
Liittynyt: 19:04, 03.09.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tindra »

edittiä: Nirppu ehtikin jo toteamaan, että kyllähän niitä tyynyjä tosiaan on 4 kpl...

Mielestäni suht ärsyttävä putsattava myös, koska sen joutuu purkamaan niin moneen osaan että saa ne tyynyt ulos. Äiditkään eivät ole aina oikeassa :D (äiti tuon suodattimen osti sen kummenpia kysymättä kaipaanko sellaista.)
Akvarismia 1992-2014
hannu
Senior Member
Senior Member
Viestit: 508
Liittynyt: 18:00, 18.02.2002
Akvaarioseurat: Oulun Akvaarioseura, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja hannu »

nirppu kirjoitti:Kyllä niitä tyynyjä on neljä. Kaksi kummassakin kotelossa. Ja siitä päätellen, kuinka kauttaaltaan töhnäiseltä nytkin nuo tyynyt tuolla näyttää, niin kyllä sen veden täytyy niiden läpi mennä.
Jaa tuo on sitten jossain vaiheessa muuttunut. Omassa suodattimessani niitä on vain kaksi, yksi kummassakin kotelossa.
SepiMies
Junior Member
Junior Member
Viestit: 207
Liittynyt: 20:13, 19.09.2005
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja SepiMies »

No nyt sitten kuulutaan ulkosuodattimien käyttäjiin :) . Päädyin lopulta tuohon EX700 ja on ainakin hiljainen. Ei ihan yhtä hiljainen, kun eheim 2212, mutta asiaan vaikuttanee se, että tuo 2212 oli akvan sisällä. EX700:n ääntä ei kuitenkaan kuule kuin n. 20cm päähän sellaista pientä hurinaa.

Alkukokemukset (parin päivän ajalta):
Moottorikansi oli uutena p*******n tiukassa. Peukalot saivat kyytiä, kun sitä avasi. Toisella kerralla aukesi jo huomattavasti helpommin. Vesiletkut ovat turhan reilusti kierteellä ja tahmasivat kiinni "taustapaperiin". Siihen jäi sitten kaikki "huonot" puolet. Muuten kyseiseen "pönttöön" olen hyvin tyytyväinen.
sourz
Member
Member
Viestit: 393
Liittynyt: 22:04, 27.01.2008

Viesti Kirjoittaja sourz »

Mulla ollut reilu parikuukautta EX1200. Muuten ollut tyytyväinen, mutta imu- ja "suihku"putket ovat alkaneet harmaantua. Uutenahan ne ovat kirkkaat, ehkä hieman savun väriset. Kyse ei ole levästä tms. Ovatko muut havainneet muovin samentuneen.
nuijari
Junior Member
Junior Member
Viestit: 69
Liittynyt: 23:16, 22.12.2006
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

ex-600

Viesti Kirjoittaja nuijari »

Kiva suodatin muttei takuu toimi! Tulppa suihkuputkesta lähtee irti ja nyt ongelma imupuolenputkissa. Kysyin osia takuuseen myyjäliikkeestä niin sieltä vastattiin että ei saa mitään varaosia. Ja kuulema maahantuojan vastaus ollu että ostakoon uuden suodattimen koska ovat niin halpoja.
olitpa utelias....
-riff-
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1299
Liittynyt: 18:04, 15.05.2005
Akvaarioseurat: TAS, HAS, Ciklidistit
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja -riff- »

Kyllä siihen varaosia saa. Se, että kuuluvatko ne takuuseen, riippuu tapauksesta. Näillä tiedoilla ei pysty sanomaan siihen mitään.
Maahantuojan vastaus kuulostaa todella oudolta, ei ollenkaan Amazonin tapaiselta. Olisikohan myyjä keksinyt koko jutun, ettei tarvitse vaikean asiakkaan vuoksi itseään vaivata. Painosta myyjää vaan, tai ota suoraan yhteyttä maahantuojaan, eli Amazon Oy:n.
Aqualung
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5530
Liittynyt: 13:54, 06.04.2007
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Lieto

Re: ex-600

Viesti Kirjoittaja Aqualung »

nuijari kirjoitti:Tulppa suihkuputkesta lähtee irti ja nyt ongelma imupuolenputkissa.
Tuo tulpan irtoaminen on ihan ominaisuus. Pistä ihan pikku tippa silikonia tai kuumaliimaa siihen korkkiin ja paikoilleen.. Sillä pysyy mutta saa tarvittaessa vielä irti koko putkea hajottamatta.
Mitä ropleemaa sulla on imupuolen putkissa ilmennyt?
My word's but a whisper - your deafness a SHOUT.
I may make you feel, but I can't make you think.

Liikkuvaa ja liikutettua kuvaa riutastani YouTubessa
nirppu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1268
Liittynyt: 14:20, 05.11.2006
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja nirppu »

Minä laitoin tuon korkin päähän "pikaversiolla", kun alkoi irtoilemaan. Laitoin korkin sisälle pienen pyöreän kiven, joka sopi juuri sopivasti siihen korkin reikään ja ei muuta kuin paikalleen. Hyvin on pysynyt sen jälkeen!
SepiMies
Junior Member
Junior Member
Viestit: 207
Liittynyt: 20:13, 19.09.2005
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja SepiMies »

sourz kirjoitti:Mulla ollut reilu parikuukautta EX1200. Muuten ollut tyytyväinen, mutta imu- ja "suihku"putket ovat alkaneet harmaantua. Uutenahan ne ovat kirkkaat, ehkä hieman savun väriset. Kyse ei ole levästä tms. Ovatko muut havainneet muovin samentuneen.
Samaten ne täällä harmaantuu, joten kyseessä vissiin ominaisuus. Täällä toistaiseksi harmaina vain suihkuputki ja imusiivilä.

Ovatko muuten muut huomanneet imupuolen "tehottomuutta"? Meinaan välillä sellaiset "hiput" saavat virtauksen mukana mennä ensin imusiivilän keskelle, mistä ne sitten pikkuhiljaa nousevat putkeen, missä sitten mennään vauhdilla. Mietin, että onko imuputki väärin kasattu, kun eri videoissa se "väliputki" on eri päin, itsellä se on o-rengas imusiivilään päin. Olisi toisin päin tiiviimpi ratkaisu, muttei sovi kiinni "ylimeno-osaan". Mietin vaan tuota imupuolen tiiviyttä, kun imusiivilän ja väliputken välissä on reilusti p****a joten imee vissiin myös sieltä. Väliputki ja se "ympärysputki" ovat myös toisiinsa nähden väljiä. Hanat luonnollisesti täysin auki. Vai onko tuo vain ulkosuodattimen ominaisuus? Jotkut kun haukkuvat jonkin suodattimen jos imusiivilä on nopeasti tukossa, niin tässä se korkeintaa levittyy umpeen.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”