Onko normaalia, että mollit tunkee ruoan perässä vaikka minne?
Partiksen ruokapelletti oli tippunu kääpiömelalehtien alle. Mollien oli pakko päästä sen kimppuun,
vaikka sitten kyljellään hiekkaa pitkin uiden.
Partis ruokitaan nyt vasta kun kämpästä on ollu valot pois jonkin aikaa. Mahtuupahan sekin omalle ruoalleen.
Täysin normaalia. Minulla platyt sekä mollit ovat ahneita ja syövät kyllä kaiken ruoan mitä altaassa on. Mollit ovat platyjäkin ahneenpia.
Se hyvä puoli ahneudessa on, että ruoka-aikojen välillä kalat napsivat leviä lähes koko ajan. Jos näiden kalojen ruokahalu katoaa on jokin pahasti vialla terveydessä/altaassa.
Altaat:165l seura-akvaario, 120l platyjä ja molleja (aina poikasia myynnissä),317l: 1x L201,2xL66,L015,L340,5xhaarniska,kongot ja lehtispari, 80l monnisten kasvattamona. Saksanpaimenkoira, malinois ja am.bulli ja tietenkin aviomies.
Normaalia käytöstä mustamolleille. Mulla on pohjakaloina kuparimonnisia niin olen miettinyt miten niille saisi myös ruokaa kun mustamollit ja platyt vievät kaiken ruuan mitä pohjaan tiputan.
Toi on kyllä niin tavallista että ruoan perässä juostaan vaikka minne... Meilläkin melkein kaikki kalat menevät ihan kenelle vain tarkoitetun ruoan perään ja ihan minne vain.