Olen täällä pyörinyt paljonkin reilu puoli vuotta sitten, kun suunnittelin vaihtoa makeanveden akvaariosta merivesi puolelle. Budjetti ja elämäntilanne eivät tätä kuitenkaan suosineet ja ennenkö ehdin allasta edes käynnistää, myin tekniikat ja kaikki pois. Nyt kuitenkin mielenkiinto taas heräsi ja olen alkanut suunnitella merivesi akvan perustamista!

Olen netistä löytänyt tälläisen paketin: http://m.zooplus.fi/shop/akvaario/akvaa ... upId=97483 . Vaikuttaako kokeneempien mielestä fiksulta paketilta? Nano altaissa on toki arvojen seuraaminen tarkempaa ja asukit tulee valita tarkkaan pienen tilavuuden vuoksi. Onko teillä jotain vinkkejä näin pienen purkin perustamiseen ja esimerkiksi siihen minkälaisia kaloja tuonne voisi laittaa, jos ollenkaan?

Voi olla että jotain unohdin mainita, mutta toivon rakentavaa keskustelua ja asiallisia neuvoja aloittavalle, tarkoituksena ei ole hätäillä vaan edetä rauhassa kauniiseen ja toimivaan lopputulokseen

Yhteyttä saa ottaa myöskin yv:llä !