Miljoonakalat syö kasvit

Synnyttävät ja kutevat hammaskarpit. Miljoonakalat, mollit, platyt, killikalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
kiia113
Junior Member
Junior Member
Viestit: 54
Liittynyt: 17:43, 15.11.2012
Sukupuoli: Nainen

Miljoonakalat syö kasvit

Viesti Kirjoittaja kiia113 »

Hei minulla on 60-litrainen akvaario jossa asustelee 2+4miljoonakalaa ja pohjalla parvi kuparimonnisia. Ongelma on siinä kun kalat ovat olleet akvaariossa nyt 2 pv ja ne ovat nyhtäneet toisen viuhkalehtikasvin aivan kaljuksi! Ei kalat ennen ole noin tehneet, kasvija siis vain repivät ja sylkevät ulos. Akvaariossa siis on 2xviuhkalehteä ja jokin tuntematon puska ja vesirutto. En haluaisi noita kasveja poiskaan ottaa kun kasvavat hyvin onko mitään tehtävissä?
Ilman muuta, ja muut ilman
Fisutar10
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6209
Liittynyt: 20:10, 25.01.2011
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Miljoonakalat syö kasvit

Viesti Kirjoittaja Fisutar10 »

kiia113 kirjoitti:Hei minulla on 60-litrainen akvaario jossa asustelee 2+4miljoonakalaa ja pohjalla parvi kuparimonnisia. Ongelma on siinä kun kalat ovat olleet akvaariossa nyt 2 pv ja ne ovat nyhtäneet toisen viuhkalehtikasvin aivan kaljuksi! Ei kalat ennen ole noin tehneet, kasvija siis vain repivät ja sylkevät ulos. Akvaariossa siis on 2xviuhkalehteä ja jokin tuntematon puska ja vesirutto. En haluaisi noita kasveja poiskaan ottaa kun kasvavat hyvin onko mitään tehtävissä?
Minulla ei moisia elkeitä, vaikka milliksiä melkoinen katras. Onko levää viuhkalehdilläsi? Tykkäävät nyppiä levää. Entä onko kalaruoka mennyt lehdille? Heiluttetko kasveja katsot, pöllähtääkö jotain?

Olethan syöttänyt milleille monipuolista ruokaa? Tarvitsevat lihapitoisen ruoan lisäksi levää, kasvispitoista ruokaa yms.

Esim. spiruliinaleväpitoinen ruoka hyvää niille.
Akvat: 3x450l, 350l, 240l, 180l, 126l, 2x110 l,64l. Myydään: helmipallo-, sokkelo-, enkeli- ja monte dourado -plekoja, maatiais-, albiino- ja super red -partiksia, hammaskarppeja, Synodontis lucipinnis -ripsimonneja. http://www.fisutar.fi
kiia113
Junior Member
Junior Member
Viestit: 54
Liittynyt: 17:43, 15.11.2012
Sukupuoli: Nainen

Re: Miljoonakalat syö kasvit

Viesti Kirjoittaja kiia113 »

Juu kyllä nuo ovat ihan perusruokaa syöneet ja lisäksi monnisten pohjatabletteja. Tuo kasvi oli oli ostettaessa aika nuutuneen näköinen liekö sitten levättynyt jo siellä :/ Onko enään mitään mahista pelastaa kasvi?
Ilman muuta, ja muut ilman
ristiakva
Junior Member
Junior Member
Viestit: 94
Liittynyt: 14:57, 09.12.2012
Sukupuoli: Nainen

Re: Miljoonakalat syö kasvit

Viesti Kirjoittaja ristiakva »

Melalehtiä eivät ainakaan saa tuhottua. Ei mulla ainakaan. Oletko kokeillut antaa kasviruokaa?
hippikala
Senior Member
Senior Member
Viestit: 793
Liittynyt: 08:22, 16.06.2011
Akvaarioseurat: JAS
Sukupuoli: N/A

Re: Miljoonakalat syö kasvit

Viesti Kirjoittaja hippikala »

Uskaltaisin väittää, että ongelma ratkeaa, kun altaaseen lisää kasveja. Viuhkalehti on aika hento rehu, se menee varmasti helposti palasiksi jos vähän koittaa nakertaa pieneliöstöä tms lehtien pinnalta. Lisäisin kasveja ihan reilusti, karvalehteä ja vesiruttoa tms kestävää, nopeasti kasvavaa. Syökööt niitä, jos haluavat, ei haittaa kun uutta pukkaa koko ajan. Jaavansaniainen voisi olla myös mainio lisä. Jaavansammal tai pallolevä voisivat myös tarjota luvallista nakerreltavaa!

Jotain spirulina tms kasviruokia voisi tosiaan tarjota. Tai sitten ihan vaan salaattia! Salaatti pitää kai ryöpätä tai muuten vähän möyhentää, että uppoaa paremmin.

Onko se viuhkalehti vielä hengissä?
Hohtomiljoonakalahybridit & sukaravut 54l
kiia113
Junior Member
Junior Member
Viestit: 54
Liittynyt: 17:43, 15.11.2012
Sukupuoli: Nainen

Re: Miljoonakalat syö kasvit

Viesti Kirjoittaja kiia113 »

Joo siirsin "viuhkiksen" poikasaltaaseen ja hain kaupasta jotain leväruokaa, jota suositeltiin hammaskarpeille. Siinä samalla tarttui kasvejakin mukaan ( kääpiöruoho, vesirutto ja tuntematon puska) ja kotona sitten istuttelin ne. Tuo viuhkakin on jo tervehtynyt, mutta kummastuttaa miten ne siihen toiseen ei ole koskenutkaan :mrgreen:
Ilman muuta, ja muut ilman
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hammaskarpit”