taistelukalahaaremi akvaarion koko

Rihmakalat, kiipijäkalat, pusukalat, taistelukalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Mauno
Junior Member
Junior Member
Viestit: 78
Liittynyt: 21:17, 29.03.2012
Sukupuoli: Mies

taistelukalahaaremi akvaarion koko

Viesti Kirjoittaja Mauno »

elikkäs olisko se tasan 100 L akvaario sopiva taisteluakalahaaremille

entä voiko silloin laittaa muita kaloja lisäksi 100 L akvaarioon

sillä eihän taistot niin paljon tilaa vie ??
Thapahiska

Re: taistelukalahaaremi akvaarion koko

Viesti Kirjoittaja Thapahiska »

Hieman isompaa itse miettisin haaremille. Vaikka taistelukala ei isoksi kokonsa puolesta kasva, niin sillä osaa myös olla häijy luonne, joko akoilla äijää tai toisiaan kohtaan, tai äijällä akkoja kohtaan.
hh_
Senior Member
Senior Member
Viestit: 633
Liittynyt: 16:55, 29.08.2010
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Re: taistelukalahaaremi akvaarion koko

Viesti Kirjoittaja hh_ »

Meillä oli taistohaaremi aikanaan 96l altaassa.
Vaikka hyvin onnistuikin, jopa kahden eri ukon kanssa, en silti suosittelisi kokeilemaan ellei vara-altaita löydy talosta.
Naaraat oli kaikki samasta poikueesta samaan aikaan ostettu, tulivat hyvin juttuun keskenään.
Kaikki ukot mitä meille on sattunut ovat olleet ihan totaalisia vössyköitä, vaan niin hyvä tuuri ei ole kaikilla.

Itse suosittelisin taistelukalaa lähinnä lajialtaaseen, purkin kingiksi.

Muut kalat taiston kanssa tietävät suurimmissa määrin vain ongelmia. Me jouduttiin muokkamaan kalastoa 3 kertaa taiston ollessa seuralassa.
Joko taisto jahtasi muita, tai yleensä muut kalat innostuivat näykkimään taiston pitkiä eviä.

Nyt ei näytä tuo "vanha" 96l menevän kaupaksi, joten tyhjään purkkiin taidetaan ottaa taisto uiskentelemaan.
Niissä riittää persoonaa ihan yksikseenkin, vaikka kala on pieni, toisinaan ne vaativat egonsa puolesta että on sitä lääniä missä uiskennella. :)
Pullahiiri
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 3362
Liittynyt: 16:50, 22.12.2008
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: taistelukalahaaremi akvaarion koko

Viesti Kirjoittaja Pullahiiri »

Mulla on 250-litraisessa läjä naaraita ja yksi koiras. Kaikki lyhyteväisiä, yhtä naarasta lukuunottamatta kaikki samaa poikuetta. Seurana mm. rengasbarbeja. Huntueväistä taistoa en yhdistäisi barbien kanssa. Isoimmassa altaassa yksi lyhyteväinen koiras muun kalaston seassa (mm. lehtikaloja, tetroja). Paljon kasveja ja tosiaan vara-altaita jos jokin menee vikaan. Satalitraiseen en laittaisi haaremia ellei tosiaan olisi samasta poikueesta tms. Pikkualtaassa huntueväinen asuu yksin, ennen asui hehkurasboroiden kanssa.
325: M. festivus, H. pyrrhonotus, C. duplicareus, CW021, Hypancistrus sp. L-066
250: T. espei, P. kuhlii, Hypancistrus sp. L-066
100: Axelrodia riesei
100: Carinotetraodon travancoricus
Miiwa
Junior Member
Junior Member
Viestit: 89
Liittynyt: 12:10, 16.03.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: taistelukalahaaremi akvaarion koko

Viesti Kirjoittaja Miiwa »

Mulla oli 128-litraisessa 1k+3n haaremi. Tytöt olivat samasta poikueesta, silti joukossa oli se yksi pahnan pohjimmainen jota muut höykyttivät jos se eksyi muiden "reviirille". Enemmän tilaa olisi ollut ehdottomasti parempi. Muita kaloja mulla ei tuolla sitten ollutkaan, muuta kuin se perus partis ja pieni parvi monnisia pohjalla.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Labyrinttikalat”