Mustatetrojen värin muutos

Tetrat, seisojakalat, piraijat, tapparakalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
anu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 47
Liittynyt: 15:26, 25.09.2001
Paikkakunta: Finland

Mustatetrojen värin muutos

Viesti Kirjoittaja anu »

Wau! Muutin eilen akvaarioni sisustusta ja tänä aamuna huomasin että mustaterrani (jotka ennen olivat niin hopean harmaita) Nyt ihan pikimustia! Ovatko mustatetrat nyt tyytyväisiä elinympäristöönsä vai mistä värin muutos johtuu?
rain-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 3519
Liittynyt: 02:55, 04.11.2001
Sukupuoli: N/A

Viesti Kirjoittaja rain- »

Kalasi ovat varmaan vielä hämmästyneitä muutostöistä. Remontti nenän alla ei ole ihan niitä rentouttavimpia asioita.

Todennäköisesti palaavat entiseen väritykseensä piakkoin. Mustatetrat ovat nuorempina tummia ja sitten vanhemmiten vaalenevat.

Alkavatko muuten sinun omasi lillua sivuttain ja esittämään kuollutta lehteä jos niitä pyydystää? Muistan kuinka järkytyin ensimmäisellä kerralla kun minulle tapahtui niin, luulin että ressukat olivat heittäneet veivinsä järkytyksestä ;)
Holstedt
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2422
Liittynyt: 13:35, 14.11.2001
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja Holstedt »

Kalasi ovat varmaan vielä hämmästyneitä muutostöistä. Remontti nenän alla ei ole ihan niitä rentouttavimpia asioita.

Todennäköisesti palaavat entiseen väritykseensä piakkoin.
Olisi varmaan suotavaa jos eivät palaisi takaisin hopeanharmaiksi, koska heittävät värinsä pois peloissaan. Musta väritys siis kertoo siitä, että viihtyvät.
Mustatetrat ovat nuorempina tummia ja sitten vanhemmiten vaalenevat.
Tämäkään ei kyllä pidä aivan paikkaansa. Hyvissä oloissa pitävät värinsä vanhoina jötkäleinäkin.


-Holzig-
anu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 47
Liittynyt: 15:26, 25.09.2001
Paikkakunta: Finland

Viesti Kirjoittaja anu »

Eivät ne kyllä osaa lehteä esittää! Kyllä ne uivat joskus hieman suvuttain mutta sitäkin ne tekevät vaan sillon kun akvaario on pimeenä ja valo tulee sivulta. Ne varmaan luulevat että pinta on sivulla!
TaikaHuussi
Junior Member
Junior Member
Viestit: 122
Liittynyt: 12:20, 17.07.2011
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vantaa

Re: Mustatetrojen värin muutos

Viesti Kirjoittaja TaikaHuussi »

Mulla 3 mustatetra vanhusta alkavat valojen sammuttua uimaan ympäriakvaariota ja kulkeutumaan virranmukana, ja niistä tulee pikimustia yöllä.. :D
54l - partiksia ja milliksiä
96l - partiksia, kardinaalitetroja ja mustatetroja
Sekä 3 ihanaa kissaa ♥ ! OSTETAAN YLI 100l ALLAS ! yv
cherry-
Junior Member
Junior Member
Viestit: 145
Liittynyt: 18:34, 30.06.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Re: Mustatetrojen värin muutos

Viesti Kirjoittaja cherry- »

On kyllä mielenkiintoisia nuo mustatetrat.. Itselle on ensviikolla tulossa uusi 317L akva ja sinne olen kovasti noita mustatetroja haaveillut. Saakohan ne pysymään paremmin tummina jos veteen lisää humusuutetta?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tetrat”