Alsshon kirjoitti:Hilleri kirjoitti:Kysyn nyt ketjuun hieman liittyen, että mikä on minimi etäisyys vedenpinnasta 70w monimetaleille. Jos vaikka oletetaan, että akvaario olisi 60cm korkea, niin voiko monimetallin asentaa 10-15cm päähän vedenpinnasta? Ja eikös 2kpl riitä juwel rio 400 (150x50x60)? Ja 6500Kelviniä vai 10 000Kelviniä? Monimetallinen lisäksi tulee kuuvalo, joka on melkein vuorokaudenympäri päällä, mutta se ei vaikuta paljoa.
Ja miksi tämän pitäisi tulla näin matalalle? Rakennan akvaarioon hatun, joka on noin. 35-40cm korkea ja sinne pitäs peittyä sitten valutussuodatin, monimetallit ja kuuvalo.
Lähinnä tuota monimetallin sijoituskorkeutta rajoittavat vesiroiskeet ja altaan huollettavuus. Mutta jos valaisimia saa nostettua huollon ajaksi ylös, eivätkä kalat ihan hulluna molski, ei tuossa pitäisi olla ongelmaa. Tuota korkeutta tosin eivät valmistajat yleensä suosittele. Miksi haluat molemmat polttimot eri väreillä? Itse kokisin vähän omituisen näköiseksi jos toinen puoli altaasta on erivärinen kuin toinen
Kuvaa tietysti joudut tuosta "hattu"projektistasi laittamaan kun nyt siitä menit täällä puhumaan

Akvaario johon rakennan hattua, tulee tulevaisuudessa, joten en vielä pääse aloittamaan. Ja idea on sinulta pöllitty.
Ja polttimoita mietin, että 6500Kelviniä vai 10 000

Että kummat olisivat kivempia, ei, että toinen pää olisi erillainen.
Huolettavuuden este nyt on aika pieni.
Noh, voihan olla, että leväbarbit, timanttipuikko ja tapparakalat voivat roiskia.