Altaat olisi tarkoitus kytkeä samaan tekniikka-altaaseen, jossa olisi vaahdotin, refu kalkkivesireaktori, lämmitys ja osmolaattori.
Altaisiin olisi tarkoitus tehdä läpiviennit, joihin liitettyjen ylivuotoputkien kautta vesi valuu tekniikka-altaaseen.
Paluupumppuina toimivat jo olemassaolevat Eheim 2213 ulkosuodattimet (3kpl), joihin tulisi aktiivihiiltä ja mahdollisesti fosfaatinpoistajaa.
Ongelmana on läpivientien toteuttaminen näihin olemassa oleviin altaisiin ja tarkemmin reikien poraaminen lasiin.
Miten reikien poraaminen olisi järkevintä toteuttaa - itse poraamalla vai porauttamalla reiät lasiliikkeessä? Täytyykö porata molemmilta puolilta lasia?
Onko jollakulla kokemusta lasin poraamisesta Dremelillä tai vastaavalla pienoisporalla?
Jos jollakulla on Pääkaupunkiseudulla lainata lasin poraamiseen sopivaa välineistöä, sopii ottaa yhteyttä.
Altaat näkyvät tässä kuvassa. Altaat on siis sijoitettu "portaaseen" ja niistä on poistettu kuvassa näkyvät mustat pleksit. Valaistukseksi tulee 2x150W monimetallit ja sinivaloksi (ainakin yksi) 54W T5-loisteputki.





