Loisia, sekainfektio?

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
nitrofizu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 3
Liittynyt: 08:36, 11.04.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kotka

Loisia, sekainfektio?

Viesti Kirjoittaja nitrofizu »

Kyseessä 150l Cayman. Mattosuodatin, pohjalla hieno vaalea jokihiekka. Runsaasti kasveja, pieni mangrovejuurakko ja tosipieni saksankaupasta tilattu juurakko (Guineaholz).

Vesiarvot: NO2 alle 0.3, NO3 n.10, KH ja GH n. 3, pH yli 7, mutta selvästi alle 7,5. (Tetran tippatesteillä). Lämpö 25.

Kalasto hankittu yhdellä kertaa viime tiistaina. Uskalsin hankkia, kun tiesin suodattimen pelittävän.
3 rusokirjoahventa, 4 kuparimonnista, 10 venetzuelanmonnista (kaupan viimeiset, pieniä ja osa aika laihoja), 4 ottoa (viimeiset, yksi kuoppavatsainen) ja 6 piikkisilmää (mahdollisesti Pangio obolonga). Ynnä kierteisiä.

Kotiutin hitaasti ja huolella. Monniset ja otot aloittivat heti omat puuhastelunsa. Rusot nahistelivat keskenään ja piikkisilmät uivat ylös-alas.

Illalla huomasin ensimmäiset oireet. Kuparimonninen "kellui". Se lillui viitisen senttiä pohjan yläpuolella, nousi hitaasti pintaan. Kovalla uimisella se pääsi takaisin pohjalle. Siinä se nökötti miekkakasvin lehden alla, lehti kun esti sitä pulpahtamasta pinnalle. Seuraavana aamuna se makoili vain pohjalla evät supussa. Välillä sai "syömiskohtauksen". Ui pienen pätkän kuono hiekassa (ui muuten vinossa) ja siivilöi hieman hiekkaa. Uimarakko-ongelma, bakteeritulehdusko?

Kun tuo ikänäkö vaivaa, ei lähemmät tarkastelut ole ihan helppoja. Yritin suurennuslasilla zoomailla kaikkia etulasin tuntumassa liikkuvia. Perjantai-aamuna olin näkevinäni muutaman valkean pisteen pikkumonnisilla. Nyt menossa 3. päivä Protozin-lääkityksellä, mutta tasan tarkkaan se EI ole pilkkutautia.

Eilen Kelluparka siirtyi autuaammille akvaarioille. Ja tomumaja tietysti suurennuslasin alle. Siinä oli silmän ja selkäevän välillä kohoumia. Kuin pieniä helmiä ihon alla. Lisäksi yksi otto kadoksissa, löytyi tänään melko kypsänoloisena raatona, mutta siinä ei näkynyt mitään erikoista.

Jokihiekka näyttää tarttuvan monnisten pintaan. Lisääntynyttä limaneritystäkö? Äsken huomasin parilla minivenetzuelaisella selvästi pieniä kohoumia kyljessä ja silmän yläpuolella. Lisäksi toinen niistä ui vinossa ja nykien (kuten Kellukin).

Vedenparannusaineena Prodacin Aquasana. Käytin hieman reilumpaa annostusta, meillä kun on kaupungin vesi ollut vasta viikonverran. Asentajat väittivät, että runkolinjojen klooraus on ohi. Mutta varmuuden vuoksi. Lisäksi kypsytyksen jälkeinen vedenvaihto tehtiin sunnuntaina, kalat hain tiistaina.

Kannattaako laittaa sitä viimeistä Protozin annosta? Olisiko parempi vaihtoehto tehdä huomenna vedenvaihto ja aloittaa jokin muu lääkitys. Sterazin? Uskaltaako aloittaa heti, vai parin vuorokauden turvaväli?

Ja miksi muuten pH ei laske yhtään? Onko Aquaristik Shopista ostamani hiekka kalkkipitoista? Ainakin se on liian vaaleata meikäläisen makuun. Tilasin, kun tikutakuenglannillani olin ymmärtävinäni sen olevan esipestyä. Ostin äskettäin kokeeksi pussin Bilteman hiekkaa, jos vaikka vaihtaisi edes osan. Biltemalle riitti hyvin viisi huuhtaisua, saksanhiekalle viisinkertainen määrä nipin napin.
Älä turha ihmettel, mää ole blondi, naine ja olohuanebasisti.
nannukka9
Member
Member
Viestit: 313
Liittynyt: 18:23, 22.06.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kajaani

Re: Loisia, sekainfektio?

Viesti Kirjoittaja nannukka9 »

Lääkitys kannattaa viedä loppuun asti, kesken jätetty lääkitys voi vahvistaa pöpöjä, ei kaloja. Kannattaa muutenkin miettiä tarkkaan mitä ja miten lääkitä.

Oletko tutustunut Jukka Järven sivuihin? Siellä on aika kattava oireluettelo. http://aquahoito.info/suomi/taudit/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Periaatteesahan kaikki vedessä olevat bakteerit olevat potentiaalisisa taudinaiheuttajia, niitten määrä ja kalan vastustuskyky sitten ratkaisee aiheuttavatko ne mitään sairauksia.

Kalat eivät varmaankaan olleet kaupassa kaikki samassa altaassa, joten jossain altaassa on voinut olla jotain bakteeria jolle toisessa altaassa olevat kalat eivät olleet vastustuskykyisiä. Kun yhdistetään siirtostressi, uudet bakteerit ja jo valmiiksi ehkä hieman heikossa kunnossa olevat kalat (jos osa oli jo tullessaan laihoja) niin eipä paljon muuta tarvitakaan sairasteluun.

Lääkitä varmaan täytyy, mutta kannataa tosiaan miettiä tarkkaan mitä lääkitsee, turha lääkitys on yleensä haitallista.
Ylimääräisistä vedenvaihdoista tuskin olisi haittaa (saat mahdollisesti vedessä vapaasti olevien bakteerien ja loisien määrää vähennettyä), monipuolinen ja laadukas ruoka sekä oikeanlainen vesi (pH:ta voisi kokeilla laskea vaikka turveuutteella, monet kalatkin pitävät hieman värjätystä vedestä).
Muistathan sitten lääkitysten ajan huolehtia hyvästä ilmastuksesta, pintaveden tulisi kiertää hyvin.
Toivottavasti oli jotain apuja.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”