Sisäsuodattimeen parempi suodatusaine

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
65HT
Junior Member
Junior Member
Viestit: 95
Liittynyt: 00:22, 14.01.2009
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kuopio

Sisäsuodattimeen parempi suodatusaine

Viesti Kirjoittaja 65HT »

Fluval 3Plus merkkinen sisäsuodatin. Sisällä oleva suodatinpanos on aika harvan oloinen. Voisiko itse värkätä suodattimen toimintaa jotenkin paremmaksi vaihtamalla suodatinpanoksen materiaalin johonkin toiseen?
- 213 -
KimmoT
Starting Member
Starting Member
Viestit: 24
Liittynyt: 09:38, 18.12.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Suonenjoki

Re: Sisäsuodattimeen parempi suodatusaine

Viesti Kirjoittaja KimmoT »

65HT kirjoitti:Fluval 3Plus merkkinen sisäsuodatin. Sisällä oleva suodatinpanos on aika harvan oloinen. Voisiko itse värkätä suodattimen toimintaa jotenkin paremmaksi vaihtamalla suodatinpanoksen materiaalin johonkin toiseen?
Katsoppas viestiketju "Fluval 3 Plus:n modaus"
Itsellä ei kokemusta suodatin materiaalin vaihdosta, mutta uskoisin että pala mattosuodatinmateriaalia ajaa saman asian ja sitä kun saa myös eri "karheuksilla".

Itellä on pari Fluval 4 Plussaa ja vírtaus heikkenee huomattavasti jo parin viikon jälkeen. täytyy varmaan kokeilla tuota Micken viritystä [;)]
65HT
Junior Member
Junior Member
Viestit: 95
Liittynyt: 00:22, 14.01.2009
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kuopio

Re: Sisäsuodattimeen parempi suodatusaine

Viesti Kirjoittaja 65HT »

Kiitos vinkistä eli linkistä. Pitänee rueta tuunaamaan. :D
- 213 -
Micke
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1899
Liittynyt: 09:47, 26.05.2004
Akvaarioseurat: PAK:n sihteeri, TAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Pori

Re: Sisäsuodattimeen parempi suodatusaine

Viesti Kirjoittaja Micke »

Fluvaleihin saa monenlaisia suodatusmatskuja.
Mutta siihen on kyllä tosihelppo tehdä itsekin vaikka suodatin vanusta filtteri. Kunhan vaar varmistaa ettei se imeydy siihen imuaukkoon.
Olen tilannut noita hienompia itselleni samalla kertaa kun mulkle tulee noita F2+ ja F4+.

Tässä tietoa Fluval 3+:sta:
Karkeasuodatin (vakio)
http://www.hagen.com/uk/aquatic/product ... 1840030101" onclick="window.open(this.href);return false;

Hienosuodatin
http://www.hagen.com/uk/aquatic/product ... 1910030101" onclick="window.open(this.href);return false;

Aktiivihiilisuodatin
http://www.hagen.com/uk/aquatic/product ... 1960030101" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.hagen.com/uk/aquatic/display ... 1700031001" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.hagen.com/pdf/aquatic/fluvalplus.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Laadukasta kalanruokaa ja akvaarionesteitä myytävänä EDULLISESTI
Ota yhteyttä YV tai SP:llä. Micke.PAK(at)gmail.com
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”