No niin, nyt selvis sentään että akvaariota asuttaa:
4 leväbarbia
8 kardinaalitetraa
1 kultajuovapleko
5 Kultapyrstösateenkaarikalaa
partamonni kuulemma, kaveria en tosin ole nähnyt...
Onko nämä nyt aivan kamalia yhdistelmiä? Haluaisin jossain vaiheessa mukaan myös jotain ISOA! Siis siinä mielessä kalaa, joka tarvii yli 500 litran akvaarion... samoin kovasti mietin Paratiisikotiloita ja siniharjarapua!
En tähän hätään kykene pH:ta mittaamaan, mutta ostampa kitin seuraavaksi kun kauppaan juoksen! Kuullostaako seuraavat olosuhteet miltä (oma järki sanoisi näin..

):
pH 7
dh 6-10
Lämpötila 27
Aion myös ostaa heti seuraavalla kauppakäynnillä kardinaalitetroja 20 kappaletta...

Onko muita ehdotuksia kauppalistaan? Kasveista en osaa sanoa mitään, mutta ne on niin surkean näkösiä, etä tulevan remontin yhteydessä saatan ottaa ne kokonaan pois..
Akvaariossa toimii ulkosuodatus, tähän hätään en muuta osaa sanoa. Hiilidioksidi toimii kiljun voimin, nyt itseasiassa paremmin kun hiottiin liat pois sen "suodattimen" päältä! Oli ihan tukkeessa..
Kaikki apu ja ideointi otetaan innolla vastaan!

Kärsivällisyyttä ja ymmärrystä pyydetään!