Tänään huomasin kuinka koiras (mahdollisesti) helmirihmakalasta oli hävinnyt lähes kaikki värit ja nyt on molemmat helmirihmat lähes harmaita lukuun ottamatta mustia pilkkuja kyljissä.

Allas on n. 240l, enkä ole poikennut hoitorutiineista millään tavalla. Helmirihmakalat eivät ole syöneet pariin päivään mitään. Akvaarion sisällä ainut muutos on ollut taistelukalojen kutu, jota koiras nyt yhdessä nurkassa vahtii. En kyllä ole nähnyt että helmirihmakalat olisivat menneet lähellekään kutua. Akvaarioon on alkanut myös ilmestyä ruskeaa levää karvalehtiin. Nyt jo aika massiiviset kasvustot sitä siellä.

Vaihdan vettä viikoittain 1/4-1/3 vedestä ja samalla ohjeen mukaan nestemäistä kasviravinnetta. Nyt kun on tuota levää alkanut ilmestyä, niin olen alkanut antamaan ruokaa hiukkasen vähemmän.
Osaako kukaan kertoa minulle mistä on kyse ja tarvitsevatko helmirihmat kiireellistä hoitoa?
