Liedon malawistit

Malawi- ja Tanganjika-akvaariot, kalat ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Aqualung
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5530
Liittynyt: 13:54, 06.04.2007
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Lieto

Liedon malawistit

Viesti Kirjoittaja Aqualung »

Teidät on täällä nähty joten turha yrittää! :mrgreen:

Eli olisi malaweilla (ja itsellä siinä ohessa) kuunvaihteessa edessä muutto Turun vesistöstä sinne Liedon veden ääreen ja kysymys olisi kovetuksesta, mistäpä muusta. Ei ole ihan käsitystä paikallisen hanaveden arvoista, eli paljonko olette soodaa/kipsiä/jotain muuta käyttäneet per 100 litraa päästäksenne optimiarvoihin?

Kiitokset!
My word's but a whisper - your deafness a SHOUT.
I may make you feel, but I can't make you think.

Liikkuvaa ja liikutettua kuvaa riutastani YouTubessa
**Mirtsi**
Starting Member
Starting Member
Viestit: 3
Liittynyt: 17:27, 12.04.2008
Paikkakunta: Lieto

Viesti Kirjoittaja **Mirtsi** »

Kopioitu suoraan Liedon veden sivuilta.

"Liedon vesijohtovesi on koko kunnan alueella Oripää-Virttaa pohjavettä. Vesi on täysin alkuperäistä luonnontuotetta, sitä ei käsitellä millään tavalla eikä siihen lisätä mitään. Veden tutkitut arvot ovat ihannearvoja, parempaa pohjavettä ei liene olemassa. Veden kovuus on 2,5 °dH eli vesi on pehmeää. Veden ph-arvo on 8,4.

Vesi on Liedon keskustan, Yliskulman ja Aseman alueilla selvästi pehmeämpää kuin aiemmin käytetty Liedon oma pohjavesi. Littoisissa, Ilmarisissa ja Loukinaisissa veden kovuus on lähes sama kuin aiempi Littoisten järven veden kovuus. "

Tippa testeillä kovuus on tuo ilmoitettu. PH on noin 7,5 - 8. Mitattu suoraan hanavedestä keskustan alueelta.
kasiko
Member
Member
Viestit: 407
Liittynyt: 23:33, 07.11.2005
Paikkakunta: Lieto

Viesti Kirjoittaja kasiko »

Ilmoittaudun :mrgreen: ja tervetuloa!

Meillä Ilmarisissa hanasta tulee Virttaankankaan "pohjavettä", muuttuu aika hyvin noista Mirtsin ilmoittamista arvoista... Hanasta mitattuna pH 7,6, kH ja Gh molemmat tippatestillä 2,2. Itse vaihdan noin 1/3 vedestä kerran viikkoon, eli suurinpiirtein 100 litraa ja lisään siihen 2 tl kipsiä ja saman verran soodaa, siitä syntyy sopiva soppa :D
Hoc non credo; toga mea iterum surrepta est!
Ei voi olla totta! Togani on taas varastettu.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Malawi ja Tanganjika”