Innosta puhkuen keräilin pieniä, kauniita kasveja pikku-altaaseeni joka puolelta. Lähes jokaisesta omasta altaastani on kasveja, kaverin altaasta, ja täältä ostettuja kasveja on myös. Kasvien seurana on kasa mehiläissukarapuja, kaloja ei noin pieneen (36 litraa) mahdu, enkä haluakaan.
Kaikki ei kuitenkaan aina mene niinkuin elokuvissa, ja niinpä huomasin eräänä päivänä pikkuisen kalanpoikasen polskivan kalattomassa altaassani. Ja seuraavana päivänä toisen. Ja siitä kahden päivän päästä kolmannen. Poikaset olivat todella pieniä, eivät kuitenkaan yhtä pieniä kuin nyt kasvamassa olevat riikinkukotorkkujan poikaset, mutta huomattavasti pienempiä kuin esim monnisten poikaset. Alkuun päättelin tyytyväisenä niiden olevan punaleukavaanijoita; niitä kun oli kaverini altaassa, josta oli tullut kasveja, ja myös kuoriutumistahti jokaisella eri päivänä viittasi killien suuntaan. Vaan nyt en olekaan enää niin varma..
Koska kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa, niin tässäpä näitä:
Pikkuisena, kokoa noin 2-3 mm

Nyt, kokoa noin 6 mm:



Poikasia on todella vaikea kuvata, koska ne eivät pysy paikoillaan hetkeäkään. Ne uivat mieluiten altaan yläkerroksissa, ei kuitenkaan selkeästi pelkästään pinnan tuntumassa. Ne ovat todella vilkkaita, ja uivat sulavasti, eivät hassusti tököttäen kuten samaan aikaan kasvatuksessa olevat torkkujat. Ne myös tykkäävät kovasti "leikkiä", eli ajavat toisiaan takaa ja pyörivät muutenkin kimpassa. Parvikala?
Tunnistatko poikaset? Mitä tulee mieleen? Minulle ei tule enää mitään, mutta revontulikalaa on veikattu. Ilmeisesti kyseessä on kumminkin aika kestävä laji, koska melkein kaikki kasvit ovat olleet kuivilla jonkin aikaa ennen altaaseen siirtoa. Huomasin kalat altaassa ensimmäisen kerran helmikuun alussa (taisi olla 5.pvä), ja siitä ne ovat tuplanneet kokonsa. Eli kasvuvauhti on aika huima. Poikasissa on kuitenkin selkeästi nähtävissä kokoero ensimmäisenä ja viimeisenä kuoriutuneen välillä.
Tietenkin poikasten lajin saa selville, kun vain malttaa odottaa niiden kasvua, mutta se taas vaatii ihan liikaa kärsivällisyyttä. Ei sellaiseen pysty.







