Pohjakalojen määrä

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Maria M
Starting Member
Starting Member
Viestit: 22
Liittynyt: 11:40, 28.03.2007
Paikkakunta: pääkaupunkiseutu

Pohjakalojen määrä

Viesti Kirjoittaja Maria M »

Reilu 300 litrainen (130x50x50) allas on kypsymässä ja kalasto täälläkin mietinnässä.

Tulisiko pohjalle liian ruuhkaista tällaisella porukalla (sopinevat vesiarvovaatimuksiltaan ym. yhteen?):

4 haarniskamonnia
partamonni
8-10 helmimonnista
2 punaista noitamonnia

Haarniskamonnit ainakin haluaisimme, mutta nyt mietityttää pitäisikö esim. noitamonnit jättää pois.

Ylemmissä kerroksissa parvi intiaaninsulkia ja mahdollisesti tapparakaloja.
kami82
Senior Member
Senior Member
Viestit: 670
Liittynyt: 13:02, 12.12.2006
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja kami82 »

Onko tuo partamonni pakollinen?
Maria M
Starting Member
Starting Member
Viestit: 22
Liittynyt: 11:40, 28.03.2007
Paikkakunta: pääkaupunkiseutu

Viesti Kirjoittaja Maria M »

Eihän se partamonni pakollinen ole, noitamonnit ilmeisesti myös syövät hyvin levää.
sos-84
Member
Member
Viestit: 415
Liittynyt: 17:19, 05.02.2006
Paikkakunta: P-pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja sos-84 »

Minä valkkaisin joko noitamonnit tai partamonnin. Muuten kyllä mahtuu!
Laita ensin haarniskamonnit, helmimonniset ja joko noitamonnit tai partamonni ja katso myöhemmin näyttääkö täydeltä kun haarniskat kasvaa.
Aina ei voi voittaa, ei edes joka kerta!
http://kuvablogi.com/blog/5069/
paul
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3302
Liittynyt: 12:39, 15.01.2005
Sukupuoli: N/A

Viesti Kirjoittaja paul »

Ehdottaisin partiksen tilalle sampimonneja, sillä ovat huomattavasti parempia levänsyöjiä
Malawi - hietikko-biotoppi
4 x Scieanochromis fryeri iceberg
6 x Labidochromis caeruleus
lasagne
Member
Member
Viestit: 447
Liittynyt: 09:24, 23.04.2005
Paikkakunta: Hemiboreaalinen vyöhyke, Vantaa

Viesti Kirjoittaja lasagne »

Mielestäni hyvin menisi:

4 haarniskamonnia
10 helmimonnista
2 purjesampimonnia
Team fortress 2!!!!!!!!
Mari Kurki
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6450
Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo, HAS

Viesti Kirjoittaja Mari Kurki »

Mahtuu ja noiden lisäksi voit huoletta triplata monnisten määrän. Haarniskamonnithan eivät varsinaisesti mitään pohjaeläjiä ole, vaan liikuskelevat enemmänkin keskivedessä.
Samoin partis ja noitamonnit tuskin kiistelevät samoista piilopaikoista partiksen arvostaessa luolamaista piiloa ja noitamonnien viihtyessä kasvien- tai juurakoiden kätköissä.
En käy enää juurikaan foorumilla. Yhteydenotot tärkeissä asioissa: riesale@hotmail.com En vastaile yksityisesti tuleviin kalasto-, tauti- ymv. kyselyihin.
ParratonMonni
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1579
Liittynyt: 13:56, 03.04.2005
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja ParratonMonni »

Maria M kirjoitti:Eihän se partamonni pakollinen ole, noitamonnit ilmeisesti myös syövät hyvin levää.
Ja minun kokemukseni mukaan partamonnit eivät juuri levää syö. Kasveja kyllä, juuri niitä kaikkein vaikeimmin hankittuja [}:)]
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

ParratonMonni kirjoitti:
Maria M kirjoitti:Eihän se partamonni pakollinen ole, noitamonnit ilmeisesti myös syövät hyvin levää.
Ja minun kokemukseni mukaan partamonnit eivät juuri levää syö. Kasveja kyllä, juuri niitä kaikkein vaikeimmin hankittuja [}:)]
Eivätkä noitamonnitkaan syö juuri levää. :mrgreen: Pääasiassa makaavat pohjalla odottelemassa seuraavaa kesäkurpitsanviipaletta tai tablettia.
Nuori partamonni on useimmiten jonkin aikaa ahkera levänsyöjä, mutta aikuistuessaan niillä on yleensä tapana laiskistua ja muuttua aremmiksi piilottelijoiksi.
mannahari
Starting Member
Starting Member
Viestit: 12
Liittynyt: 22:31, 24.02.2007

Viesti Kirjoittaja mannahari »

7330 kirjoitti: Nuori partamonni on useimmiten jonkin aikaa ahkera levänsyöjä, mutta aikuistuessaan niillä on yleensä tapana laiskistua ja muuttua aremmiksi piilottelijoiksi.
Just näin. Meidän nuorikot ovat olleet kyllä mahtavan ahkeria. Isot möllykät laiskoja selällään nukkujia.
240 l onnea
Maria M
Starting Member
Starting Member
Viestit: 22
Liittynyt: 11:40, 28.03.2007
Paikkakunta: pääkaupunkiseutu

Viesti Kirjoittaja Maria M »

Kiitos vastauksista. Purjesampimonnit olivat mietinnässä jo aiemmin, mutta tuntuivat liian suurilta (pitkiltä) altaaseen. Ilmeisesti kuitenkin mahtuisivat kääntyilemään tuolla?

Hyvä saada varmistusta sille, että haarniskat liikkuvat muuallakin kuin pohjalla, voisimme siis ajatella tuota em. joukkoa ja jopa purjesampimonneja noitamonnien tilalle. Jotenkin haluaisin sen partamonninkin, mutta sen voisi tosiaan jättää myöhempään harkintaan.

Tämä on ensimmäinen akvaarioni ja partamonni on minulle sikäli ihan uusi tuttavuus - ja jotenkin niin sympaattinen rumilus! Yleisesti ottaen tavoitteena on kuitenkin pitää kalojen määrä maltillisena.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”