Aasia vs. Amerikka

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
tuniunelo
Starting Member
Starting Member
Viestit: 13
Liittynyt: 20:09, 25.03.2007
Paikkakunta: Helsinki

Aasia vs. Amerikka

Viesti Kirjoittaja tuniunelo »

Minulla oli suunnitteilla vanhan 63 litraisen akvaarion uudelleen eloon herättäminen, mutta sitten sainkin kaveriltani tarjouksen 128 litraisesta akvaariosta, joka tyhjänä kaipaisi uutta kotia.

Suunnittelin rakentavani tuohon pienempään jonkinlaista aasiatooppia, eli ei siis täyttä biotooppia, mutta niin, että kalat ja kasvit olisivat kaikki aasialaisia ja sisustuskin aiheeseen sopiva mutta sisustuselementiksi (seura-akvaarioksi) mukautettu. Kaloiksi oli tarkoitus tulla kääpiö- tai hunajarihmakalapariskunta ja parvi rubiiniseeprakaloja ja ehkä sukarapuja vielä kavereiksi, kun mitään sopivan pientä ja hidasliikkeisestä vedestä pitävää pohjakalaa ei tuntunut löytyvän.

Sitten tarjoutui tilaisuus tuohon suurempaan 128 litraiseen altaaseen. Nyt en osaa päättää, siirtäisinkö tuon alkuperäisen suunnitelmani suurempaan mittakaavaan vai lähtisinkö ihan toiselle mantereelle ja rakentaisin etelä-amerikkalaisen miniahvena/tetra/monnisaltaan. Lähinnä pääparin perusteella asiaa olisin päättämässä.

Millaisia tuon kokoiseen sopivia ahvenia löytyy? Loistokääpiöahven ja töyhtökääpiöahven voisivat ainakin olla potentiaalisia ehdokkaita, mutta millaisia ne ovat "persoonaltaan" ja minkä muiden kalojen kanssa tulevat toimeen, ettei tule epätoivottuja aterioita tai riitapukareita?

Entäpä rihmakalojen puolelta sitten, näyttäisikö kääpiö/hunajarihmapariskunta säälittävältä tuon kokoisella altaassa? Entäpä mitä muita rihmoja kuitenkin noinkin pieneen altaaseen sopisi, kun taistelukalat eivät kovasti inspaa ja paratiisikalankin kuulin olevan kasvituholainen (ja kasvejahan pitää olla!) ?

Pistetäänhän kunnon väittely käyntiin rihmojen ja affenoiden välille, niin että minun olisi vähän helpompi päättää näiden kaikkien eri vaihtoehtokombinaatioiden välillä :mrgreen: Niin, ja se pienempikin allas saattaa silti olla tulossa, mikäli vain keksin sille paikan ja taion jostain rahaa tarvikkeiden ostoon.
Höpötys
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1008
Liittynyt: 15:47, 23.07.2005
Paikkakunta: vsa

Viesti Kirjoittaja Höpötys »

Täältä nyt ei oikein juuta eikä jaata tule...
Minä kun tykkään sekä ameriikasta että aasiasta, ahvenista että rihmoista, tetroista että särjistä, monnisista että nuoliaisista :roll: Siksipä mulla onkin 120L aasia-allas ja 240L etelä-amerikka -allas. :mrgreen:

Ehkä itse kuitenkin kallistuisin 128L kohdalla amerikan suuntaan ja laittaisimpa vielä sen 63L aasialaisille. Kääpiöahvenille olisi hyvä olla tilaa yli 100L, ovat kuitenkin reviiritietoisempia kuin rihmat (ts. käppänät hätyyttelevät muitakin kuin omaa lajiaan).

Ehkä näin:
128L - perhoskirjoahven/ keltakääpiöahven/ loistokääpiöahven/ töyhtökääpiöahven pariskunta
- 6-8 monnista
-15-20 tetraa; kardinaali, rubiini, neon, sinineon tai sitruuna
-katinkultamonneja/ noitamonneja/ ottoja

63L - pieniä rasboroita 20
- korurihmoja 2
- sukarapuja

Muistathan tarkistaa kääpiöahvenien lämpötila vaatimukset!

Omasta mielestäni sekä rihmat että käppänät ovat persoonallisia, rihmat vain hivenen kiltimpiä muille kaloille.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”