Erilaisia suodatinvaihtoehtoja on tietysti vaikka kuinka paljon eikä yhtä ainoaa oikeaa ole olemassakaan. Muistutuksena taas esim. tästä linkistä löytyvä Koijareiden allasohje, jossa on juttua myös suodatuksesta:
http://www.koikarppi.fi/allasohje.pdf
Kullakin altaalla on omat erityispiirteensä, toisissa mekaanisen suodatuksen tarve on isompi kuin toisissa ja myös biologisen suodatuksen tarve vaihtelee suuresti.
Pienehköt pakettisuodattimet toimivat ylensä alussa hyvin, mutta kalamäärän ja kuormituksen kasvaessa alkaa tulla ongelmia. Harrastajilla onkin yleensä erityyppisiä suodatinkokoonpanoja, joissa oman "virittelyn" osuus on merkittävä. Suurten suodatinyksikköjen rahtikulut ulkomailta Suomeen saattavat puolestaan nousta varsin suuriksi, hieman vaivaa näkemällä saattaa kuitenkin löytää edullisempia rahtifirmoja kuten Kimmon tapauksessakin kävi

.