Olen jo tässä tovin jos toisenkin haaveillut joistain pienistä rasboroista - mielellään lajiakvaarioon tai sen tyyppiseen. Tarkoituksena oli pitää Betta albimarginatat lajialtaassa, mutta kuume on kasvanut - ja rasboroita toivon vihdoinkin saavani..
Allas on noin 60+ litrainen. Kovasti haluaisin hankkia sinne "galaxy rasboroita" tai jotain muita pieniä rasboroita (hehkurasboroita?). Vesiarvot käsittääkseni menisivät albimarginatojen kanssa aika hyvin yksiin, mutta mites muuten? Mahtavatko albit häiriintyä rasboroitten uiskentelusta, vai sopisiko parvi näitä joukkoon? Mikäli galaxyihin päädyn, aloittaisin varmaankin max kymmenellä yksilöllä.
Vesi on humuspitoista (näin ainakin tarkoitus) pH 6,5 kieppeillä, lämpötila tällä hetkellä 26.
Mitä tulisi ottaa huomioon? Mielipiteitä? Sopisivatko joukkoon vai siirränkö tämänkin haaveen hamaan tulevaisuuteen?
Rasboroita n.60 L altaaseen ("galaxy")?
Valvoja: Moderaattorit
-
-Tassu-
- Senior Member

- Viestit: 669
- Liittynyt: 18:54, 11.05.2006
- Akvaarioseurat: Labyrinttiyhdistys, Lapin Akvaristit
- Paikkakunta: Rovaniemi
Kääpiörasbora, juovaminirasbora, hehkurasbora, safiirirasbora.. Näitä mulla taistojen ja muiden labyrinttikalojen seurana pienissä (40-100 l) altaissa. Lämpötilat 26-29 astetta, pH:t 5,5-6,8. Hyvin on toiminut ja kaikki kuteneet, sekä rasborat että labyrintit! Näillä kyllä parvikoko saa olla heti reilusti isompi. 40-litraisessa 10 safiirirasboraa juuri ja juuri riittää, mutta isommissa altaissa 20-30 kpl on aika minimiparvi.
muoks: ovat muuten aikas paljon edullisempia ja helpommin saatavilla, kuin nuo galaxyt![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
muoks: ovat muuten aikas paljon edullisempia ja helpommin saatavilla, kuin nuo galaxyt
Koira, käärmeitä, liskoja, hiiriä, sirkkoja, kaloja, rapuja, kotiloita, sekä pari poroa. "Milloin alatte periä tänne pääsymaksua?" kysyi lapsen kaveri meillä käydessään..
-
Adrianna
- Elite Member

- Viestit: 6704
- Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
- Akvaarioseurat: LAS
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Karhula (Kotka)
- Viesti:
Nuo edellämainitut, esim. safiirit, eivät ole riemastuneet syömään taistojen kutua altaassa? Voi kun polttelisi, 127l vailla parvi- ja pohjakaloja-Tassu- kirjoitti:Kääpiörasbora, juovaminirasbora, hehkurasbora, safiirirasbora.. Näitä mulla taistojen ja muiden labyrinttikalojen seurana pienissä (40-100 l) altaissa. Lämpötilat 26-29 astetta, pH:t 5,5-6,8. Hyvin on toiminut ja kaikki kuteneet, sekä rasborat että labyrintit!
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
