Workkis kirjoitti:Onko altaassa toinenkin suodatin vai meinaatko, että altaan muu biologinen suodatus pystyisi hoitamaan kaiken nitraatin pois ilman kypsää suodatinta?
Minkäänlainen aerobinen (happea käyttävä) biologinen suodatin ei poista nitraattia lainkaan lainkaan, vaikka olisi miten kypsytetty ja vaikka kuinta tehokas.
Siihen tarvitaan anaerobista (pelkistävää) biologista suodatinta. Vedenvaihto olisi helpompi ratkaisu.
vuorimies kirjoitti:Kerropas jarvij että miten minä väkerrän tuollaisen hökötyksen compact 1000 :sta. Mulla kun osuu olemaan sellanen pumppu kaapissa ja haluaisin tuommosen väkertää, mutta mitenkäs olis hyvä?
Leikkasin pakastusrasian kannesta palasen, jonka U-muotoon taivutettuna liimasin muoviliimalla kiinni pumpun etuosaan. Minulla on Ehein Compact 300, mutta eikö tuo 1000-malli ole varsin saman näköinen.
Akvaristissa 4/2006 sivulla 46 on kuva, jossa tuo ratkaisu näkyy