Palettikalapariskunta + helmirihmapariskunta, onnistuisiko?

Rihmakalat, kiipijäkalat, pusukalat, taistelukalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
<3partis<3
Starting Member
Starting Member
Viestit: 14
Liittynyt: 18:12, 09.05.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Nummi-Pusula

Palettikalapariskunta + helmirihmapariskunta, onnistuisiko?

Viesti Kirjoittaja <3partis<3 »

Mulla on siis helmirihmapariskunta ja muutamia muita kaloja n. 118-litrasessa akvassa, sopisiko vielä palettikalapariskunta? Olen lukenut jostain, että ei palettikaloja pitkäeväisten kalojen seuraan, totta?
jokelamaniac
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2040
Liittynyt: 11:12, 28.05.2004
Paikkakunta: keuruu

Viesti Kirjoittaja jokelamaniac »

Ei onnistu. Ruumiita tiedossa. Muutenkin helmirihmat ahtaanpuoleisessa altaassa. Ainakaan ei kantsis toista reviirikalaa sijoittaa.
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Samaan altaaseen ne kyllä sopivat, kunhan altaassa on kokoa tarpeeksi. Harmi kyllä 118 litraa ei riitä. Minulla on 317-litraisessa, 53 cm korkeassa altaassa ollut sinirihmapari ja palettikalapari, ja koska tilaa ja korkeutta oli tarpeeksi, ne eivät juuri törmäilleet toisiinsa.
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Labyrinttikalat”