720 litraisen kypsytys

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
korpa82
Junior Member
Junior Member
Viestit: 86
Liittynyt: 14:24, 24.11.2005
Paikkakunta: Raahe

720 litraisen kypsytys

Viesti Kirjoittaja korpa82 »

Ostin 720 litraisen altaan, siihen tuli mukanan kaks ulkosuodatinta ja sisäsuodatin. Ne on otettu lokakuussa pois käytöstä.

Miten mun pitäis se allas kypsyttää? Nyt mulla on kaks allasta käytössä ja ne pelaa oikeen hyvin. Vaikka en oo mitenkää kummemmin kypsytelly (oon testeillä tarkkaillu kumpaaki allasta).
Mut tämä allas tulee kiekkokaloille nii en halua että mitää ongelmia pääsis tuleen.

Nii ja millaisia kypsytys vaihtoehtoja niitä oikeen on. ??
Ku en oo millään aineilla kypsyttäny altaita. Nii en oikeen sit tiiä et mitä siinä käytetää ja minkä verran.

Ois kiva jos neuvoisitte mua tässä. Ettei mitää menis vikaan.

Oon lukenu kiekko puolelta että, vanhoista suodattimista hinkata sitä "lietettä" ei kypsän suodattimen patruunoihin. Et se ainaki nopeuttais kypsymistä. Et oisko toi yks vaihtoehto? Ku nyt on kolme suodatinta mistä voisin sitä ottaa niihin 720 litraisen suodattimiin.

Nii ja sit et niissä ulkosuodattimissa ei oo niitä valkeita kiven näkösiä juttuja siel. Nii voiko ne korvata jollain?? Tai minkäverran sellaiset maksaa yleensä?

T: Jukka.
Maaliskyy
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1201
Liittynyt: 21:21, 09.08.2003
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Maaliskyy »

Kypsyttämisestä löytyy niin paljon juttua tältä palstalta että kannattaa etsiä haulla muutama hyvä ketju ja lueskella ne ajatuksella läpi. Minkälaiset suodattimet sulla siinä nykyisessä kiekkoaltaassa on, voisiko tehdä niin että siirrät vanhat kypsät suodattimet ja hiekat vaan siihen isompaan altaaseen ja käynnistät myös uudet siihen rinnalle?

Ulkosuodattimen massoiksi voi laittaa niitä keraamisia palloja (saa akvaariokaupasta, varmaan aika kalliita) tai muutakin, mattosuodatinvaahtomuovin paloja, lecasoraa (joka tosin on hankalaa koska kelluu), muovisia biopalloja... Mitä vaan mistä ei liukene mitään veteen ja on riittävän huokoista bakteerien asuttaa mutta riittävän karkeaa että vesi virtaa tasaisesti.
korpa82
Junior Member
Junior Member
Viestit: 86
Liittynyt: 14:24, 24.11.2005
Paikkakunta: Raahe

Viesti Kirjoittaja korpa82 »

Ifigeneia kirjoitti:Kypsyttämisestä löytyy niin paljon juttua tältä palstalta että kannattaa etsiä haulla muutama hyvä ketju ja lueskella ne ajatuksella läpi. Minkälaiset suodattimet sulla siinä nykyisessä kiekkoaltaassa on, voisiko tehdä niin että siirrät vanhat kypsät suodattimet ja hiekat vaan siihen isompaan altaaseen ja käynnistät myös uudet siihen rinnalle?

Ulkosuodattimen massoiksi voi laittaa niitä keraamisia palloja (saa akvaariokaupasta, varmaan aika kalliita) tai muutakin, mattosuodatinvaahtomuovin paloja, lecasoraa (joka tosin on hankalaa koska kelluu), muovisia biopalloja... Mitä vaan mistä ei liukene mitään veteen ja on riittävän huokoista bakteerien asuttaa mutta riittävän karkeaa että vesi virtaa tasaisesti.
Joo pitää kokeilla ruveta kahlaan ne kypsytys osiot läpi.

Sen takia ostin sen uuden altaan (siis käytetyn.) ku siinä tulee riittävä suodatus mukaan. Nykyään siinä tän hetkisessä kiekko altaassa on liian pienisuodatus (siinä 317 litraisesa on vaan Fluval 4+ ja sit pikkusen akvaarion suodatin.) Et siitä on vähä vaikia varmaan saaha apua siihen isoon altaaseen.

Nii ja aattelin et laitan sen hiekka pohjanki tohon isoon. Ku kaikki sitä kehuu et on parempi ku sora.
Nii pitääkö sinne hiekkapohjan alle laittaa jotain? Vai onko pakko, ku haluisin et kasvitki kasvais hyvin.? Ku jostain kattoin et joku laitto jotain punasavea.?? Tais olla se Satun akvaario sivut josta katsoin.


Et täysin uusiksi taitaapi mennä. :?
Maaliskyy
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1201
Liittynyt: 21:21, 09.08.2003
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Maaliskyy »

No mikäs siinä sitten, ei muuta kuin massat suodattimiin, vesi ja pohjahiekka altaaseen ja kypsyttämään ammoniakilla. Siitä fluvalin sisäsuodattimesta on joka tapauksessa hyötyä tulevaisuudessa myös isossa altaassa mikäli luovut entisestä altaasta, voit käyttää sitä mekaanisena roskankerääjänä.

Pohjahiekan alle voi tosiaan laittaa kasvilannoitteita, kaupallisia tuotteita löytyy ja punasaveakin voi käyttää. Niiden kanssa täytyy kuitenkin olla tarkkana ettei niitä kovasti pöllytä sieltä pohjan alta veteen. Yksi hyvä vaihtoehto on, ettei laita nyt perustamisvaiheessa koko hiekan alle mitään, vaan täsmälannoittaa etupäässä juurilla ravinteita ottavia kasvilajeja pienillä savipalloilla jotka työnnetään kasvin juurille hiekan sisään. Niitä jotkut myyvät tällä palstalla mutta niitä on itsekin helppo tehdä punasavesta. Kasvien kannalta tärkeitä ovat myös hyvä valo, hiilidioksidi ja nestemäinen lannoitus veteen.
korpa82
Junior Member
Junior Member
Viestit: 86
Liittynyt: 14:24, 24.11.2005
Paikkakunta: Raahe

Viesti Kirjoittaja korpa82 »

Kiitos. En sit ainakaa vielä laita mitään sinne altaaseen pohjan alle. (tai pitäähän se allas ja hiekat ensin hakia kotia)

Nyt sit tuliki mieleen. Että entä jos otan osan tosta 317 litraisen sorasta vaikka sukkahousuihin ja laitan sinne ison altaan pohjalle sen, ja sit laitan sitä lietettä noista kolmesta tän hetkisestä suodattimesta niihin sen ison altaan suodattimiin.. Nii ja voisinko laittaa niistä ulkosuodattimista toisen tohon altaaseen kypsyyn muutenki? siis tohon käynnissä olevaan altaasee? ja sen toisen ulkosuodattimen ja sisäsuodattimen laittaisin sit sinne 720 litraiseen ja osan siitä sorasta sukkahousuissa?

Nii onko tollaisella menetelmällä mahdollisuus käynnistää sen uuden altaan bakteerikantaa?
Taitaa olla kyllä mahottomuus.? tai ainaki kestää kauvan?


Ku jotenki hirvittää se koko Ammoniakki kypsytys.. Tota ammoniakkia varmaan sit saa Apteekista??
Nii ja pitääkö sitä vanhan altaan soraa laittaa niissä sukkahousuissa sinne altaaseen vaikka sillä ammoniakilla kypsyttäis?

Tuolla Aquanhoito sivuilla on vissiin se oikeen hyvä ohje sille kypsytykselle?

T: Jukka
tästä ei sit varmaan enää kukaan saa mitään selvää. :D
Maaliskyy
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1201
Liittynyt: 21:21, 09.08.2003
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Maaliskyy »

No voi noinkin ottaa vanhasta altaasta bakteerikannan "siemenen" mutta muista että suodattimessa elävä bakteerijoukkio ei kasva eikä kehity odottamalla jos bakteerit eivät saa ruokaa. Eli sinun täytyy joko siirtää kerralla riittävä bakteerikanta vanhasta altaasta (vanhat suodattimet pohjamateriaalit ym) jotta kalojen tuottama ja ruuanjätteistä muodostuva ammoniakki muuttuu haitattomammaksi, tai sitten bakteerikannan alku (esim. hiukan soraa pussissa) ja kasvattaa sitten keinoruokinnalla eli ammoniakilla ja kalanruualla uusien suodattimien eliöstö riittäväksi ottamaan vastaan kalat. Jos siirrät vain vähän hyviä bakteereja ja tuuppaat kalat heti uuteen altaaseen, voi olla että suodatin ei pysy tilanteen tasalla ja veteen kertyy ammoniakkia tai nitriittiä ja kalat oireilevat.

Toki, voit myös nyt laittaa vanhaan altaaseen uuden suodattimen jo nyt heti ja siirtää sen sitten uuteen altaaseen, jos joka tapauksessa aiot käyttää vanhan altaan soraa/lietettä uuden käynnistämiseen.

Paras kai vain hakea ammoniakkia apteekista, lisätä sitä kypsytysohjeiden mukaan uuteen altaaseen kun se tulee ja olet laittanut suodattimet, ja katsoa mittauksin lähteekö veteen muodostumaan nitriittiä. Se on loppukädessä ihan hauskaakin, ja siinä oppii kaikkea uutta.
korpa82
Junior Member
Junior Member
Viestit: 86
Liittynyt: 14:24, 24.11.2005
Paikkakunta: Raahe

Viesti Kirjoittaja korpa82 »

Joo niin se voipi ehkä olla viisain. :)
Mut mulla on näitä ideoita kyl monia. Entä jos tuolta lappoan sit viel sinne uuteen altaaseen paskasta vettä (siis ihan sitä lapottua likasta vettä ja sit viel sen mitä edellisessä viestissä suunnittelin.) :D Nii ja sit ruokkisin ihan viel kalanruualla.

Ku joka paikassa sanotaan erillailla. Täällä liike suositteli ihan erillaista konstia. Ku kävin siel kyseleen niitä keramiikkoja sinne suodattimén sisälle.
Oli jotain kiinalaista keramiikka "putken" pätkiä, nii makso 5:euroa 400:g laatikko.

Jotenki tuntuu et onkait se pakko ruveta sillä ammoniakilla kokeileen :| Luovuttaa ideointi.

Onko se ammoniakkilla tehty turvallista hommaa?? Ku minä en oo mitenkää hyvä noissa hommissa.
Maaliskyy
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1201
Liittynyt: 21:21, 09.08.2003
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Maaliskyy »

Ne keramiikkaputket, eli siis vähän makaronin näköiset, on tarkoitettu lähinnä mekaaniseen suodatukseen ja roskien pienentämiseen eli ensimmäiseen suodatuskoriin mihin vesi tulee altaasta. Muihin koreihin eli pääasialliseksi suodatusmassaksi kannattaa valita vähän huokoisempaa materiaalia.

Se lapottu vesi... Periaatteessa sama asia kuin jos siirrät soraa, siinä sorapohjasta lapotussa lietteessä tulee mukana kalojen kakkaa ja hajoavaa ruokaa mikä toimii taas bakteerien ravintona. Ammoniakista vois olla joka tapauksessa hyötyä.

Ammoniakin kanssa kypsyttäminen on kyllä ihmiselle ihan turvallista, mikäli pitää mielessä että kemikaalien kanssa täytyy aina noudattaa varovaisuutta. Ei saa nuuhkia ainetta eikä läikytellä ammoniakkia iholleen, ja pullot täytyy aina säilyttää huolellisesti, kunnolla merkittyinä ja poissa lasten ulottuvilta.
korpa82
Junior Member
Junior Member
Viestit: 86
Liittynyt: 14:24, 24.11.2005
Paikkakunta: Raahe

Viesti Kirjoittaja korpa82 »

Pitää sit ruveta miettiin et miten sen rupee tekeen. Ku menee viel jokunen päivä ennen kuin on mahollista ees mennä sitä allasta hakeen.

Pitää kokeilla tehdä ensin sillain et lappoaa sinne sitä likasta pohja sontaa toisesta altaasta, ja laittaa toisen ulkopöntön sinne 317 litraiseen pöriseen ja sit vaikka niissä sukkahousuissa sitä soraa sinne pohjalle.
Tietenki tässä ku viel miettii sitä ammoniakki hommaaki tarkemmin. Ku musta tuntuu että multa sen kans tolskaaminen ei tuu onnistuun. :?

Mut pitää katsella sitten tarkemmin, ku saan sen altaan kotia ja puhistettua sen, nii tietenki veetki sinne sisään. :)

t: Jukka
Aenear
Junior Member
Junior Member
Viestit: 91
Liittynyt: 14:15, 24.03.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja Aenear »

Jos ammoniakin kanssa läträäminen kauhistuttaa, voit käyttää myös hirvensarvisuolaa, joka on aivan turvallista. Sitä saa ainakin apteekeista ellei ruokakaupasta löydy ja se on myös edullista.

Mm. tässä on linkki annostelusta.
marttis
Starting Member
Starting Member
Viestit: 44
Liittynyt: 22:51, 23.09.2004
Paikkakunta: Klaukkala

Viesti Kirjoittaja marttis »

Miehillä kannattaa aina olla sukkahousut niitä voi tarvita :mrgreen:
Mulla on kanssa edessä soran vaihto hiekkaan, kunhan keksin mitä hiekkaa haluan. Täytyy käydä kattelemassa erilaisia hiekkoja :roll: Ois vaa helpompaa ku tietäis...
korpa82
Junior Member
Junior Member
Viestit: 86
Liittynyt: 14:24, 24.11.2005
Paikkakunta: Raahe

Viesti Kirjoittaja korpa82 »

Taas kysymys.
:D

Nii onnistuuko sillain uuteen altaaseen siirto. Että ottaisin kokonaan vanhan altaan sorat ja suodattimen sinne uuteen altaaseen.=???
Vanhat sorat riittää noin puoleen altaaseen, sit erottaisin uuven hiekan jollain muovilla ettei mee sekaisin. Sit vaihtaisin sen toisen puolen hiekat joskus viikkojen päästä.. Vai miten pitäis toimia.??
Vanha suodatin on kyllä aika lusu. Vai voiko siinä sit päästä nouseen se nitriitti???

Nii kysyn viel samalla. Kuin paljon menee hiekkaa pohja on 200:cm pitkä ja 60:cm levee. Riittääkö 50 kiloa? vai pitääkö ostaa enemmän? 75 kiloa voi olla lähempänä?
Maaliskyy
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1201
Liittynyt: 21:21, 09.08.2003
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Maaliskyy »

Pitäisi onnistua ihan hyvin noin, ja kun käynnistät uudet suodattimet vanhan rinnalle heti ja siirrät vanhan suodattimen ja soran varovasti pesemättä niin eiköhän allas entiset kalat kestä myllerryksestä huolimatta. Sitten kun uudetkin suodattimet on muhineet muutaman viikon, käy soran vaihto uuteen hiekkaan varmaan ongelmitta. Veden laatua kannattaa kuitenkin tarkkailla tehostetusti, varmuuden vuoksi, ja ruokkia kohtuullisesti.

Hiekkaa menee varmaan enemmän kuin tuo 75 kg. Muistelen että omaan 200 x 64 pohjapinta-alaiseen meni hiekkaa n. 120 kg, vaan mulla on sitä aika paljon.
korpa82
Junior Member
Junior Member
Viestit: 86
Liittynyt: 14:24, 24.11.2005
Paikkakunta: Raahe

Viesti Kirjoittaja korpa82 »

Ifigeneia kirjoitti:Pitäisi onnistua ihan hyvin noin, ja kun käynnistät uudet suodattimet vanhan rinnalle heti ja siirrät vanhan suodattimen ja soran varovasti pesemättä niin eiköhän allas entiset kalat kestä myllerryksestä huolimatta. Sitten kun uudetkin suodattimet on muhineet muutaman viikon, käy soran vaihto uuteen hiekkaan varmaan ongelmitta. Veden laatua kannattaa kuitenkin tarkkailla tehostetusti, varmuuden vuoksi, ja ruokkia kohtuullisesti.

Hiekkaa menee varmaan enemmän kuin tuo 75 kg. Muistelen että omaan 200 x 64 pohjapinta-alaiseen meni hiekkaa n. 120 kg, vaan mulla on sitä aika paljon.
Joo hyvä. Sitten taidan tehdä tollain..
No onpa ainaki pesemistä sit siinä hiekassa :D No pitää hakia ensin neljä niitä 25 kilon säkkejä, ne aluksi pestä valmiiksi. sit kattoa et minkä verran pitää lisätä.

T: Jukka
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”