Mitkä tetrat sopisivat?

Tetrat, seisojakalat, piraijat, tapparakalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Höpi
Starting Member
Starting Member
Viestit: 9
Liittynyt: 20:53, 23.04.2005
Paikkakunta: Kouvola
Viesti:

Mitkä tetrat sopisivat?

Viesti Kirjoittaja Höpi »

Meillä on 250L allas, jossa asustaa perhoskirjoahvenia, töyhtökääpiöahvenia, punapäätetroja sekä pari partista. Nyt tarvittaisiin vielä yksi parvi pikkukaloja lisää, jotka uiskentelisivat lähempänä pintaa ja olisivat suht rauhallisia. Joten mikä tetra olisi tällainen? Kupari- ja kardinnaalitetroja löytyy toisesta altaasta, joten ne voidaan unohtaa.
crisse_83
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4720
Liittynyt: 04:42, 17.04.2005
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kullaa, altaita vielä Harjavallassa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja crisse_83 »

Jos kansilasit löytyy altaasta niin suosittelen Marmoritapparakaloja tai tietty kääpiötapparatkin ovat varteen otettava vaihtoehto.
Ketuttaa kuin pikkuoravaa pakkasella. Käpy on jäässä, hammas katki ja oksakin niin himskatin liukas. (Siistitty versio.)
Zessu
Senior Member
Senior Member
Viestit: 592
Liittynyt: 20:47, 01.06.2005
Paikkakunta: Maksjoki (Lohja)

Viesti Kirjoittaja Zessu »

Mitens olisi mustaneontetra? Värittömiä ja mitättömiä kaupassa, mutta hillityn kauniita kotiakvaariossa. Ei ihan varsinainen pintaveden kala ole, käyttää myös keskiosaa altaasta, ja ovat rauhallisia ja kilttejä.
-Ansku
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Tuossa viereisessä topicissa juuri keskusteltiinkin siitä, että sitruunatetrat liikkuvat lähempänä pintaa kuin moni muu tetra. Sellaisia ehkä? Eläinkaupassa surkea ja kalpea, mutta upean värikäs kotiutuneena.
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
Kaiku
Senior Member
Senior Member
Viestit: 795
Liittynyt: 13:45, 04.10.2004
Paikkakunta: Keski-Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja Kaiku »

Ainakin mun kulmatetrat pysyttelevät yleensä lähempänä pintaa mitä intiaaninsulat. Pintaan asti ylettyvät kasvit (suojaa pahalta maailmalta) auttavat vielä asiaa.
Höpi
Starting Member
Starting Member
Viestit: 9
Liittynyt: 20:53, 23.04.2005
Paikkakunta: Kouvola
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Höpi »

Kiitos vinkeistä! :D

Nuo mustaneonit ja kulmatetrat ovat hyviä vaihtoehtoja meille. Sopivat ehkä väritykseltään ja muodoltaan parhaiten punapäitten kanssa samaan akvaarioon.

Tapparakalat joudumme unohtamaan, koska meiltä puuttuu kansilasit. Pintakasveja kyllä löytyy, mut ne eivät taida suojata innokkaita hyppelijöitä.

Nyt vain suunnattava lähikaupunkien akvaarioliikkeisiin, kun omassa aika suppea valikoima...
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tetrat”