Käärmekala

Muihin ryhmiin sopimattomat kalat (sateenkaarikalat, sädekalat, pallokalat jne.), mukaan lukien muut "örkit".

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
makua
Starting Member
Starting Member
Viestit: 6
Liittynyt: 14:27, 03.09.2005

Käärmekala

Viesti Kirjoittaja makua »

Kertokaa minulle käärmekalasta. Mitkä kalat sopivat sen seuraan? Lämpötila vaatimukset? yms.

Kiitos
Pöhkis
Junior Member
Junior Member
Viestit: 133
Liittynyt: 19:16, 13.05.2005
Paikkakunta: Kempele

Viesti Kirjoittaja Pöhkis »

Mulla käärmis asustelee 550l altaassa (200*50*55 pituus*leveys*korkeus), allaskavereinaan lehtikaloja, kyhmytonkijoita, tetraparvi, pilkkuantennimonneja, leväbarbeja+plekot ja partikset. Noiden kanssa menee ainakin ihan hyvin. Lämpöä tuolla on n.25astetta.

Kannattaa kuitenkin huomioida se, että aina tetrojen tms. pienien kalojen kanssa yhteiselo ei onnistu, saattaa hyvinkin pistellä poskeensa... Yksilöstä hyvin pitkälti riippuu tuo pikkukalojen syöminen. Hidas syömäri se muuten on, eli kannattaa varmistaa, että se varmasti saa ruokaa. Taipumuksena tuolla ainakin on jäädä haaveilemaan ruoka-aikana, ja ruokaan saa suurinpiirtein törmätä, ennenku se hoksaa syödä.

Tuota paljon pienempään/lyhyempään altaaseen en laittaisi. Tuo ainakin päästelee melko vauhdilla allasta päästä päähän, tykkää uida suihkuputkien virtauksessa. Ja kansilasit ehdottomasti, ja niistäkin ruokinta-aukot yms. tukkoon, karkaa pienimmästäkin reiästä.
samppa1972
Starting Member
Starting Member
Viestit: 14
Liittynyt: 21:16, 17.10.2005

käärmekala

Viesti Kirjoittaja samppa1972 »

Hei

Minulla on 2 käärmekalaa ja voin aika hyvillä mielin kertoa,ettei ne ole syöneet edes partamonnien poikasia kitaansa.Ne ovat molemmat ~40cm pitkiä ja peukalon paksuisia.Ovat rauhallisia ja viihtyvät parhaiten isossa puskamaisessa kasvissa.Mielestäni ne ovat rauhattomia jos uivat päästä päähän.Pääasiassa matelevat hitaasti kasvien ja kantojen lomitse etsien ruokaa.Tykkäävät minulla eniten pakastetuista madoista.
Pöhkis
Junior Member
Junior Member
Viestit: 133
Liittynyt: 19:16, 13.05.2005
Paikkakunta: Kempele

Viesti Kirjoittaja Pöhkis »

Minkä mittainen allas sampalla on? Kyllä tuokin oli kuvailemasi tyylinen pienemmässä altaassa, ja ennen kun oli kotiutunut myös nykyisessä. Ei todellakaan ole rauhaton, letkeästi ui kaikessa rauhassa. Syö myös pinnalta, ja sinne ei pohjalla matelemalla pääse.

Käärmekaloista on juttua enemmänkin, koikeiles hakua. Myös jossain muussa topicissa on ollut puhetta tuosta uimisesta. Vaatii vaan pitkän tilan pystyäkseen uimaan, yhdellä pyrstönheilautuksella etenee melko matkan.
550l, 317l, 128l, lansu, kissat, marsut ja hevoset.
Save
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1236
Liittynyt: 12:13, 26.03.2003
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Save »

Mun käärmekalat elävät aika isossa altaassa (pituus 225 cm ja litroja n. 740) ja ajoittain saavat sätkykohtauksia. Yleensä tätä tapahtuu kuitenkin vedenvaihdon aikana tai heti sen jälkeen ja olen huomannut käärmisten nauttivat suuresti letkusta tulevasta virtauksesta. Ei se siis välttämättä ole negatiivinen juttu se säntäily. Hyvin nämä tyypit ainakin tulevat syömään ja voivat paksusti. Alussa oli tietenkin pientä opettelua ja tyypit olivat arempia. Hajuaistihan näillä kaloilla on hyvin tarkka ja korvaa huonon näön.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut kalat ja eliöt”