Oulun asuntomessujen talo nro 25.

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Aquastus
Junior Member
Junior Member
Viestit: 166
Liittynyt: 18:15, 20.04.2004
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo

Oulun asuntomessujen talo nro 25.

Viesti Kirjoittaja Aquastus »

Kävin tänään asuntomessuilla ja talo nro 25:n olohuoneen seinällä oli UPEA seinään upotettu 400l:n akvaario! Huoltotila oli kodinhoitohuoneessa. Hieman oli kiire, joten valaistus jäi kaivelemaan. Sattuuko kukaan tietämään, mitä ja mistä ne valot oli hankittu?

Muuten ilahdutti idea kannosta, joka ei maannutkaan pohjassa vaan tuli pinnalta alaspäin eikä tainnut muutamaa uloketta lukuunottamatta koskeakaan pohjaan. Hieno idea! Tuli niin sademetsäinen tunnelma sinne akvaan. Kuka tässä mitään telkkaria kaipaa, kun seinän täyttää akvaario. Kateellisena jäin miettimään, koskakohan sitä itse tuollaisen saisi...
kendau
Senior Member
Senior Member
Viestit: 838
Liittynyt: 11:34, 12.02.2003
Paikkakunta: Häme

Viesti Kirjoittaja kendau »

Jos kukaan on käynyt kameroinene messuilla, niin olisi kiva saada kuvaa tänne kyseisestä altaasta...
maspe
Senior Member
Senior Member
Viestit: 969
Liittynyt: 15:17, 18.08.2003
Paikkakunta: Oulu, Uleåborg

Viesti Kirjoittaja maspe »

Täältä löytyy yksi huono kuva (outo lainakamera) kyseisestä akvaariosta. Ainakin yhdessä muussakin talossa oli akvaario, siitä en saanut jatkuvassa ihmisvilinässä kunnon kuvaa, kaikkia omakotitaloja en ehtinyt käydä läpi.

Ilmeisestikin tähän Talo 25:een on suunniteltu rakenteet siten, että sinne voidaan laittaa isoja akvaarioita yläkertaankin. Näin olin lukevinani jostakin rakennusalan lehdestä.

Onko tämän Talo 25:n asukkaat kenties tämän foorumin käyttäjiä?
Muffe
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1216
Liittynyt: 20:12, 12.06.2005
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Muffe »

maspe kirjoitti:Täältä löytyy yksi huono kuva (outo lainakamera) kyseisestä akvaariosta. Ainakin yhdessä muussakin talossa oli akvaario, siitä en saanut jatkuvassa ihmisvilinässä kunnon kuvaa, kaikkia omakotitaloja en ehtinyt käydä läpi.

Ilmeisestikin tähän Talo 25:een on suunniteltu rakenteet siten, että sinne voidaan laittaa isoja akvaarioita yläkertaankin. Näin olin lukevinani jostakin rakennusalan lehdestä.

Onko tämän Talo 25:n asukkaat kenties tämän foorumin käyttäjiä?
Ooh, lala! Tommonen mulle!!
Betula
Member
Member
Viestit: 405
Liittynyt: 17:44, 25.01.2005
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Betula »

Tässä talon alakerran pohjapiirros, siitä näkyy akvaarion sijoittelu.

http://www.asuntomessuopas.fi/images.as ... 0&img=1834
"Kun kirsikkabarbit on petoja niin kuin tiikerit, niin siksi on hyvä että niillä on viidakko." (Oona 6 v)
Jani
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1196
Liittynyt: 09:07, 26.09.2001
Akvaarioseurat: Oulun akvaarioseura
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Oulu

Altaasta

Viesti Kirjoittaja Jani »

Joo, tämän talon omistaja on A-W käyttäjiä ja myös Oulun akvaarioseuran immeisiä. Ei vaan ole päässyt vastailemaan altaasta heränneisiin kysymyksiin, koska on jossain päin Suomea/maailmaa kesälomalla. Altaasta vielä sen verran että se on paljon suurempi kuin 400 L. Taitaa olla 800 L pinnassa sen tilavuus :)
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

maspe kirjoitti:Täältä löytyy
Uuuu...! Kateus maximus 8-) ...Sievä muuten tuo valkoinen heppa.
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
anelma
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 15:27, 06.08.2004
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja anelma »

Kävin tänään ihailemassa tuota allasta. On se hieno. Kun se on vielä punaisella seinällä niin vihreät kasvit pomppaa sieltä. :)
Esmeralda
Junior Member
Junior Member
Viestit: 115
Liittynyt: 08:41, 20.08.2004
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Esmeralda »

Kävin eilen tuolla messuilla ja katsomassa tuota allasta. Ihanan iso ja mahtavalla paikalla! Sääli kun sitä ei päässyt lähemmin katsomaan sieltä olohuoneen puolelta. Se punainen väri oli hieno seinässä kaikenkaikkiaan, mut mietin että oiskohan se allas iskenyt silmään paremmin toisesta väristä. Nimittäin esimerkiksi sisareni ei ollut "huomannut" koko akvaariota, vaan puhui vain siitä punaisesta seinästä... Ja noin siellä kävi muillekin. Ehkä se näyttää ihan toiselta iltavalaistuksessa jne jne... Ja sitten kun siellä on niitä ihanaisia kalojakin.

Siinä naapuritalossa, Aurinkopihassa, oli sitten pienempi ja ihan erimallinen allas. Tilanjakajana keittiö ja olohuoneen välissä. Aika vilkkaalla paikalla se on, iso pohja-ala, keittiössä istuessa vaikka aamukahvilla voi sitten katsella kaloja... Jännä tuokin ratkaisu.


Esmeralda
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”