Milloin vaihdan sisällön ulkosuodattimeen?

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Sippe1
Starting Member
Starting Member
Viestit: 40
Liittynyt: 20:32, 29.04.2005
Paikkakunta: Pietarsaari

Milloin vaihdan sisällön ulkosuodattimeen?

Viesti Kirjoittaja Sippe1 »

Akva ollut nyt meillä 3 viikkoa ja edelleen vesi on harmahtavaa.Kyseessä oli akvan muutto 140km päähän.Ostopaikassa sanottiin, että ei tarvitse putsata kuin ehkä kerran tai kaksi vuodessa ja kuukausi sitten on viimeksi putsattu.En pessyt mitään laittaessani akvaa paikalleen vaan juurakot, kivet, kasvit ja suodattimet menivät sellaisenaan akvaan. Soran vaihdoin hiekaksi mutta sukkahousuihin pistin vanhaa soraa, että bakteerit pysyis akvassa.
Tänään vaihdoin osan vedestä, istuttelin uusia kasveja ja järjestelin muutenkin sisustaa, eli kaikenlaista moskaa sitten uiskenteli akvassa.Pistin sitten ulosvirtaustehoa täysille ja imutehoa myös ja huhheijaa, ulosvirtausrei'istä suorastaan sylki kaikkea pientä hötyä.Laitoin äkkiä pienemmälle.Viikko sitten laitoin vanua ulkosuodattimeen, että jos se vaikka ottaisi nuo pienet höytyvät kiinni ja kirkastaisi tuon veden...mutta ei.
Ulkosuodattimena on Dolphin ulkosuodatin (900l/ h) ja sisäsuodattimena Fluval 3plus sisäsuodatin (700l/ h).Sisäsuodattimen olen jotunut putsaamaan joka viikko.(akva 200L).
Eli pitääkö heittää koko suodatusaine sieltä korista pois ja laittaa uudet tilalle vai selviänkö pelkällä huuhtelulla?Ja mihin järjestykseen niitä aineita laitetaan sinne koriin?(mitä alimmaiseksi, välille ja päällimmäiseksi).
En ole ennen omistanut akvaa ulkosuodattimella joten tieto tulee tarpeeseen.Ei ole kivaa katsella harmaa/sinertävää akvaa.
Kalat ovat kyllä voineet hyvin, tulivat suurin osa mukana ja kasvit ovat vihdoin alkaneet kasvaa,vaikka melalehdet sulaakin.

ps.eli sitä harmahtavaa vettä on ollut 3 viikon ajan ja aina on ulosvirtausrei'istä sylkenyt ulos hötyä, jos yritän pistää isommalle virtausta.
Soija
Junior Member
Junior Member
Viestit: 112
Liittynyt: 17:57, 15.04.2005
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Soija »

Oliko massat suodattimessa muuton aikana ja kuinka kauan vehje oli pois päältä? Jos et ottanut massoja ulos, on suodattimen sisällä olevat bakteerit kuolleet hapen puutteeseen muuton aikana. Tuo höty vois olla sitä kuollutta bakteerikantaa. Oli syy mikä tahansa, on suodatin puhdistuksen tarpeessa jos se silmin nähden sylkee likaa puhtaalta puolelta.

Sellainenkin tuli vielä mieleen, että jos suodatin on ollut pitempään pienellä teholla, voi ulostuloletkuun olla kertynyt jotain hötyä joka sitten kovalla virtauksella lähtee liikenteeseen. Eli tarkista letkutkin.
Sippe1
Starting Member
Starting Member
Viestit: 40
Liittynyt: 20:32, 29.04.2005
Paikkakunta: Pietarsaari

Viesti Kirjoittaja Sippe1 »

Massat olivat sisällä ja suodatin ei ollut päällä 2,5 tuntiin.Avasin sen kyllä silloin, kun laitoin sinne vanua ja ei se kyllä haissut pahalle.Luultavasti nuo bakteerit on vahingollisia akvalle mutta kalat ovat hengissä ja kasvit joten kuten.Alkavat vasta nyt näyttää muutosta toipumisen merkkejä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”