Suodatuksesta?

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Miia Anneli
Starting Member
Starting Member
Viestit: 11
Liittynyt: 17:47, 06.04.2005
Paikkakunta: kotka

Suodatuksesta?

Viesti Kirjoittaja Miia Anneli »

Kyselen täällä taas tyhmiä, mutta olen ostanut 240l Juwelin Rio akvan (jonka saan ensi vko:lla) ja olen täältä jostain lukenut ettei se Juwelin oma sisäsuodatin ole oikein hyvä, onko näin? Pitäisikö ostaa lisäksi ulkosuodatin vai ? Akvaan meinasin hiekkapohjaa, olisiko silloin hyvä olla pohjasuodatuslevy (esim. resun Rs-16p, onko kellään kokemuksia moisesta?). Ja mitä se pohjasuodatin edes oikeesti tarkottaa?
Kiitos avusta jo etukäteen! (en meinaan ymmärrä näistä jutuista mitään..)
lehtis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1560
Liittynyt: 16:35, 04.01.2005

Viesti Kirjoittaja lehtis »

Pohjasuodatin tarkoittaa levyä joka laitetaan pohjan alle (akvaarion sisäpuolelle [;)] ) sen läpi virtaa vesi joko alhaalta ylöspäin tai ylhäältä alaspäin. Pohjasuodatin tukkeutuu hienossa hiekassa ja taitaa olla että joku muu suodatin toimii paremmin.
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Taitaa aika olla jo ajanut pohjasuodattimen ohi. :mrgreen:
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

Onhan pohjasuodatin pieni kestosuosikki maailmalla. Tietyin rajoituksin voi akvaarion suodatuksen ratkaista erinomaisesti pohjasuodattimella. Tarvitaan ainakin soraa ja sitä pahasti kaivelemattomia kaloja.

Juwelin omasta suodattimesta olen lukenut, ettei se tyydytä moniakaan akvaristeja yksinään ja jotkut ovat sen jopa irroittaneet kokonaan. Riittävyys riippuu kalastonkin tarpeista, sen suuruudesta ja lajeista. Se on varmaankin hyvä suodatin, biologiseltakin vaikutukseltaan, mutta pieni.
maspe
Senior Member
Senior Member
Viestit: 969
Liittynyt: 15:17, 18.08.2003
Paikkakunta: Oulu, Uleåborg

Viesti Kirjoittaja maspe »

No jos tuo oma suodatin tuntuu pieneltä, niin tuohonhan saa helposti rinnalle taskumallisen/kulmamallisen/oikean mattosuodattimen.
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

liina kirjoitti:Juwelin omasta suodattimesta olen lukenut [] hyvä suodatin, biologiseltakin vaikutukseltaan, mutta pieni.
Miksi Juwel olisi yhtään sen parempi kuin muutkaan sisäsuodattimet, joita kuvaillaan biologiselta toiminnaltaan varsin kehnoiksi?
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

Riippunee aika paljon myös valittavasta täytteestä tilavuuden ja läpivirtausnopeuden lisäksi. Tuon konstruktioon hyvin tutustuneet voisivat jatkaa.
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

liina kirjoitti:Riippunee aika paljon myös valittavasta täytteestä tilavuuden ja läpivirtausnopeuden lisäksi. Tuon konstruktioon hyvin tutustuneet voisivat jatkaa.
Jos nyt kuitenkin oletetaan, että se täytetään ihan perinteisillä materiaaleilla, jotka tulevat jo itse suodattimen mukanakin.
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

Tunnetko mitä ne ovat ja miksi pitäisi olettaa niissä pitäydyttävän? Eikö tuo malli anna vapauksia täytteisiin toisella tapaa kuin jokin tavanomaisempi sisäpöristin?

Se että Juwelin omaa sanotaan melko yleisesti heikkotehoiseksi, ei kerro vielä mitään. Arvaa melkein mitä teholla siinä tarkoitetaan... :roll:
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

liina kirjoitti:Se että Juwelin omaa sanotaan melko yleisesti heikkotehoiseksi, ei kerro vielä mitään. Arvaa melkein mitä teholla siinä tarkoitetaan...
Samoin argumentein voitaisiin sanoa kaikista sisäsuodattimesta. Vaihdetaan vaahtomuovit niistäkin pois, kutistetaan virtaus minimiin ja biopallot yms. sisään. Muuttuuko ne silloin "tehokkaammiksi"?

Takuulla Juwelinkin toimintatehokkuuteen vaikuttaa se, mitä sinne kammioihin sulloo. Jos sulloo vanua, niin voi volla jo seuraavana päivänä tukossa - jos laittaa harvaa mattosuodatinta, niin voi toimia kuukauden päivät. Riippuu täysin siitä, mille sen pumpun säätää ja millaisen lopputuloksen haluaa - veikkaanpa, että monet kuitenkin kaipaa "kirkasta" vettä eli mahdollisimman nopea virtaus ja tiheä suodatusmateriaali.
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

Paikallaan pieni toisto. ;)
liina kirjoitti:Riippunee aika paljon myös valittavasta täytteestä tilavuuden ja läpivirtausnopeuden lisäksi. Tuon konstruktioon hyvin tutustuneet voisivat jatkaa.
liina kirjoitti: Eikö tuo malli anna vapauksia täytteisiin toisella tapaa kuin jokin tavanomaisempi sisäpöristin?
Kannattaa oikeasti verrata tilavuuttakin eikä niputtaa sisäsuodattimia tuosta vain. Suodattimet ovat erilaisia.

"Paremmuus tai tehokkuus" voi olla vähän parannettavissakin ja se riippuu ihan siitä, mitä suodatukselta halutaan tai mitä suodatuksesta puuttuu. Kullakin laitteella on mahdollisuutensa ja kykynsä - järkevän käytön ja tarpeiden mukaan - muodostaen laitteesta enemmän tai vähemmän tarkoituksenmukaisen ja toimivan.

Alkuperäisessä rajatussa aiheessa pysyäkseni, en usko Juwelin suodattimen muihin niputtamisen järkevyyteen tuosta vain. Aihetta voi viedä eteenpäin sellainen, joka tuntee ko. suodattimen tilavuuden ja muut parametrit sekä sen käyttökokemukset. Että päästäisiiin ensin siihen lähtötilanteeseen, missä edes tunnetaan se laite mistä puhutaan. Sitten voisikin jo hahmottaa tilanteen, miten tuo suodatin on koettu huonoksi milläkin kalastolla ja muin muuttujin.

Virtauksen kuristamista en ajatellutkaan, enkä helposti usko sen olevan järkevää. Ja yleensäkin suodatukseen asetetaan usein liikaa odotuksia, kun kuitenkin vesi pysyy kaloille hyvänä pääsääntöisesti toisin avuin.

Mistä sitten pääsenkin sujuvasti kertomaan ettei suodatinlaitetta edes välttämättä tarvita, jolloin aihe minkä tahansa suodattimen moittimisesta saa ihan uusia ulottuvuuksia. :D
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”