Mitä varten altaassa on pehmeän & happaman ja kovan & emäksisen veden kaloja sekaisin? Mitä tulee muuten kalastoon, niin neontetra on parvikala eikä 4 yksilöä tee vielä parvea. Partistakaan ei voi noin pienessä purnukassa pitää loputtomiin.
Vesiarvot akvaariossa ovat seuraavanlaiset:
NO3=10-25
NO2=0
GH=enemmän kuin 10
KH=3
PH=7,2
Saimme akvaarion 13-vuotiaalta pojalta joka sitä ei hoitanut. Kalatkin oli aika hätiköiden valittu, akvaariossa ei ollut taustaa ollenkaan, pohja vilkkui kun siellä oli vain pari kiveä jne. Kovasti ollaan tehty töitä akvaarion eteen, kirjallisuuteen on perehdytty ja neuvoja on saatu pidempään akvaarioita harrastaneilta, akvaariossa on nyt 2 erilaista kasvia jotka viihtyvät hyvin ja pohjalla kivien lisäksi hiekkaa, ostimme paremman suodattimen ja kalat tuntuvat voivat hyvin. Kun kalat meille tulivat, osa ui hätääntyneenä ympäriinsä, osa kökötti apattiisena pohjassa. Nyt kaikki tuntuvat voivan hyvin!
Mitä neontetroihin tulee niin niitä oli alkuun kuulemma useampi mutta osa on kuollut edellisen omistajan hoivissa. Nyt nuokin tuntuvat ihan hyvin voivan ja vesiarvot kuulemma ovat sellaiset että sekä neontetrat että miljoonakalat siinä selviävät.
Olemme harkinneet isomman akvaarion ostamista ja varmasti sellaisen jossain vaiheessa hankimmekin mutta näin ollenkin kalat mielestäni voivat ihan hyvin eivätkä mitenkään kärsiviltä vaikuta tuossa 60 litraisessakaan. Partamonni on vielä "keskenkasvuinen" eli ei tarvitse vielä kovin paljoa tilaa.