Kääpiöpalloja 60-litraseen

Muihin ryhmiin sopimattomat kalat (sateenkaarikalat, sädekalat, pallokalat jne.), mukaan lukien muut "örkit".

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
ed
Starting Member
Starting Member
Viestit: 32
Liittynyt: 21:34, 28.12.2003
Paikkakunta: Laitila

Kääpiöpalloja 60-litraseen

Viesti Kirjoittaja ed »

Kuinkas paljon mahtuu 60-litraseen kääpiöpalloja? Entä mitäs antaisitte sisustusvinkinsi? Löytyyköhän turusta, jos, niin mistä kaupasta? Olen absoluuttisen ihastunut näihin palleroihin :mrgreen: Ainiin, vesiarvot mitkä hyvät?
NannaKoo
Junior Member
Junior Member
Viestit: 188
Liittynyt: 18:47, 27.10.2003
Paikkakunta: Helsinki, Käpylä

Viesti Kirjoittaja NannaKoo »

Moi!
Itselläni on satalitraisessa kuusi, ja joskus koiraiden (2) machoillessa tuntuu etteivät mahdu kaikki kunnolla siihenkään [;)] Toisilla taas mahtuu vaikka miten monta tosi hyvin. Kääpiöpalloista on täällä AW:ssa keskusteltu paljonkin, saat threadeja esille käyttämällä hakua :D

Sisusta mielenkiintoisesti, paljon kasveja ja jotain kivoja venkuroita ja luolia, joita pallojen on hyvä tutkia, ja joihin saavat varata itselleen reviirit. Ota myös huomioon, että kun kaverit syövät pakastettua ruokaa (ja paljon) tulee vettä vaihtaa varsinkin noin pienessä usein, koska pallot pitävät puhtaasta vedestä (no kukapa ei :mrgreen: ), pH saa olla siinä 6,5 tienoilla ja lämpö 25-28. Tykkäävät turveuutteesta tai -suodatuksesta.

Kääpiöpallot ovat ihania kavereita, mutta lomaruokintaongelman heistä saat :mrgreen:

-Nanna
maximoves
Senior Member
Senior Member
Viestit: 620
Liittynyt: 07:52, 20.01.2004
Paikkakunta: Pukkila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja maximoves »

Mulla 60 litrasessa kolme kääpiöpalloa, yksi koiras ja kaksi naarasta. Levää puhdistaa partis sekä kaksi nuolimonnia. Paljon muuta en sinne laittaisikaan, nyt on vierailevina tähtinä kaksi nuorta pientä leväbarbia ja tekevät tehtävänsä tehokkaasti. Kohta laitan ne takaisin isompaan altaaseen, joka on niiden oikea koti.
Ratsastan auringonlaskuun....

http://community.webshots.com/user/maximove
rain-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 3519
Liittynyt: 02:55, 04.11.2001
Sukupuoli: N/A

Viesti Kirjoittaja rain- »

Kääpiöpalloista löytyy tietoa netistä aika hyvin. Mielipiteet tuntuvat jakautuvan kuitenkin tuossa parvikoon kohdalla.

Minä itse en osaisi kuvitella altaassa vain paria kääpiöpallokalaa, ne tuntuvat nyt jo paljon flegmaatisemmilta tuolla 80-litraisessa kun puolet porukasta on muuttanut pois. Yhdeksän siellä nyt uiskentelee.

Vesiarvoiksi itse suosittelisin jotain 6-7 pH ja 27C ja melko puhdasta vettä. Pakastesurvari likaa vettä aika lahjakkaasti, joten viikottaisesta vedenvaihdosta ei kannata laistaa. Omat otukseni syövät pakastetun survarin lisäksi pakastekuivattua survaria ja kotiloita. Vasta kaupasta ostetut otukset saattavat olla hyvinkin kranttuja ja ola syömälakossa jonkin aikaa, pieninä otuksina niillä ei vain ole varaa olla syömättä liian kauan.

Tästä tuleekin se suurin ongelma pallojen kanssa, lomat. Aikuiset pallot voi jättää päiväksi-pariksi yksin ilman ruokaa, mutta sen pidempää aikaa en uskaltaisi jättää hoitamatta. Ne kun rupeavat äksyiksi kuin pikkulapset jos eivät saa ruokaa mielestään riittävän usein. Ja silloin, oli altaassa kaksi pallokalaa tai kaksikymmentä, saattaapi tulla riitaa palloille keskenään. Minulla äksyilyt kuitenkin ovat laimentuneet nopeasti ja kellekään ei ole haavoja tullut, pahimmillaan on ollut näykkäisy otsassa.

Jos lomaruokinnat saa hoidettua (ja pakastimessa on tarpeeksi survaria), niin kääpiöpallokalat ovat aivan hurmaavia lemmikkejä tuijotellen sinua isot silmät päässä pyörien ja tutkien uteliaasti kaikkea uutta.

Minä en laittaisi kääpiöpallojen kanssa muita kaloja. Jos altaassa on paksu hiekkapohja, niin sinne muiluttaisin pari kourallista kierteissarvikotiloita. Kierteissarvikanta pysyy kyllä ihan elävänä kääpiöpalloaltaassakin, mutta pienimmät ja varomattomimmat kotilot ovat sitten aina pikkusnakseja palloille. Ihan kätevä järjestely.

Palloaltaassa kannattaa olla runsas kasvisto, kantoja ja luolia ja muita kivoja paikkoja joissa oleskella. Ja hyvä suodatus.
maximoves
Senior Member
Senior Member
Viestit: 620
Liittynyt: 07:52, 20.01.2004
Paikkakunta: Pukkila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja maximoves »

Niin, mulla on ainakin ylimitoitettu sisäsuodatin altaassa, jota orjallisesti puhdistan kahden viikon välein.
Ratsastan auringonlaskuun....

http://community.webshots.com/user/maximove
Anzku
Senior Member
Senior Member
Viestit: 774
Liittynyt: 17:16, 29.07.2003
Akvaarioseurat: OAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Anzku »

NannaKoo kirjoitti: Kääpiöpallot ovat ihania kavereita, mutta lomaruokintaongelman heistä saat :mrgreen:
Kiesus, mitenkähän sen sitten saa järjestettyä... Sukulaisten huostaan en uskaltaisi omiani (sitten kun niitä joskus on [;)] ) uskoa, eikä tuttavapiirissä ole yhden yhtä akvaristia... Noh, jos survarit vaikka jakaisi valmiiksi annoksiksi johonkin pikkuiseen purnukkaan ja käskisi jonkun käydä aina yhden purkin sisältö kippaamassa altaaseen... Ja kotiloita pistäisi porhaltamaan altaaseen riittävän määrän... Niin muuten, kuinka usein ja paljonko kerralla kääpiöpalloja kannattaa ruokkia? Pienimahaisia kun ovat, eivät varmaan syö paljoa kerralla mutta sitäkin useammin...?
The difficult is done at once, the impossible takes a little longer.
Janika
Junior Member
Junior Member
Viestit: 65
Liittynyt: 23:47, 03.01.2002
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Janika »

Löytyyköhän turusta, jos, niin mistä kaupasta?
Eilen näin kääpiöpalloja siinä Aninkaistenkadulla olevassa liikkeessä. 4 euroa kappale.
maximoves
Senior Member
Senior Member
Viestit: 620
Liittynyt: 07:52, 20.01.2004
Paikkakunta: Pukkila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja maximoves »

Minulla yhdellä pallotytöllä on kyllä niin pullea vatsa, että ihan varmasti se poksahtaa justiinsa. Joko sillä on massu täys survareita tai sitten poikasia tulossa. Nähtäväksi jää laihtuuko äkkiseltään vai onko vain niin ahne yksilö :D
Hauskoja veijareita ovat kyllä. Pikkuakvaan ostettuja ottoja ei ole ostopäivän jälkeen paljon näkynyt, kai ne jossain siellä ovat piilossa. On sen verran viidakkoa, ettei sieltä ihan heti pallosiakaan näe jos ovat piilottelemassa. Monet kysyvätkin että onkos sulla tuolla ollenkaan kaloja. Niille tyydyn toteamaan, että odotapas naamasi kanssa lasin edessä hetki, johan sieltä pallot tulevat esille ihmettelemään näkyvää naamaa, että saiskohan tuolta jotain ruokaa.
Ratsastan auringonlaskuun....

http://community.webshots.com/user/maximove
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut kalat ja eliöt”