Kuvia kantavasta marmoriravusta - satoja poikasia

Muihin ryhmiin sopimattomat kalat (sateenkaarikalat, sädekalat, pallokalat jne.), mukaan lukien muut "örkit".

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
ämwee
Starting Member
Starting Member
Viestit: 14
Liittynyt: 20:09, 15.08.2003
Paikkakunta: Kirkkonummi

Kuvia kantavasta marmoriravusta - satoja poikasia

Viesti Kirjoittaja ämwee »

Sainpa näpsäistyä pari päivää sitten muutaman kuvan kantavasta marmoriravusta.

Ohessa muutamia kuvia "viimeisillään olevasta" mammaravusta, joka lähti pesästään (=kukkaruukku) liikkelle melkein valmiit poikaset hännän alla. Välillä poikaset hyppivät kyydistä pois ja kohta taas takaisin. Laskin kuvista 80 poikasen silmät ja kun vielä ottaa huomioon, että poikasia on monessa kerroksessa, niin taitaa niitä olla kaikkiaan parisen sataa.

Ei taida ihan tälle palstalle seuraava kuulua, mutta jos joku näitä mukavia otuksia itselleen haluaa, niin Kirkkonummelta saa hakea (myös vähän vanhempia = 6 cm pitkiä löytyy)! Ota yhteyttä YV:llä.

Kuvia marmoriravuista

Edit: Iso kuva muutettu linkiksi. Varsinkin leveyssuunnassa suuret kuvat aiheuttavat ongelmia; kaikilla kun ei ole 1280x1024 näyttöä. -iekku-
kendau
Senior Member
Senior Member
Viestit: 838
Liittynyt: 11:34, 12.02.2003
Paikkakunta: Häme

Viesti Kirjoittaja kendau »

Tosi hienoja ja selkeitä kuvia!
jartzu65
Koi-Jari
Koi-Jari
Viestit: 3790
Liittynyt: 14:50, 09.11.2001
Paikkakunta: Suonenjoki
Viesti:

Re: Kuvia kantavasta marmoriravusta - satoja poikasia

Viesti Kirjoittaja jartzu65 »

ämwee kirjoitti:. Laskin kuvista 80 poikasen silmät ja kun vielä ottaa huomioon, että poikasia on monessa kerroksessa, niin taitaa niitä olla kaikkiaan parisen sataa.
Jos haluat että niitä jää mahdollisimman paljon eloon, niin kannattaa varata monta pikkuallasta, mihin voi niitä poikasia sitten koon mukaan lajitella kasvamaan. Kannibalismi on nimittäin noiden ötököiden lempiharrastus. Kokeiluluontoisesti jätin kasvamaan yhteen altaaseen n.60kpl poikasia ja nyt niitä on enää 13kpl.

Ps. Hienosti onnistuneita kuvia olet ottanut [;)]
" Silikonirinnat ovat kuin jalopuuratti Ladassa: Kiva hivellä mutta kyyti ei parane"

http://koiruuksiajakissankujeita.kotisivukone.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
silvo
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 16:04, 29.07.2003
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja silvo »

Kuvat ovat todella selkeitä. Taitaa täällä Kirkkonummella olla rapufarmeja enemmäkin :)

Meillä on rapu samassa kunnossa kun tuo toinen. Niistä kolmisen kymmentä on lähtenyt liikkeelle. Ennen se ei ole tehnyt noin paljon poikasia.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut kalat ja eliöt”