Intiaaninsulkien värimuunnokset -onko tietoa?

Tetrat, seisojakalat, piraijat, tapparakalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Tepa Kalifi
Starting Member
Starting Member
Viestit: 8
Liittynyt: 15:31, 17.02.2004
Paikkakunta: Pori

Intiaaninsulkien värimuunnokset -onko tietoa?

Viesti Kirjoittaja Tepa Kalifi »

Akvaariossamme asui 4 (ei ole mikään parvi, tiedän... [;)] ) sulkaa, ja isomman akvaarion myötä hankimme 4 lisää. Kotona huomasimme, että uudet kaverit ovatkin ihan erinäköisiä: kalan muoto ei ole yhtä "solakka" kuin aikaisemmilla, evien muoto on selkeästi erilainen sekä väritys on kauttaaltaan punaisempi. Samoin kyljessä oleva pilkku, joka alkuperäisillä sulilla on musta, on uusilla punainen.

Yritin etsiä netistä mitä ihmeellisimmillä hakusanoilla, mutta kuvia ei tullut vastaan kuin tavallisista sekä joistain albiinomuodoista, jotka olivatkin todella läpikuultavia. Hetken jo ajattelin, onko meille myyty sulkina jotain aivan muita tetroja? :|

Olisi kiva tietää enemmän värivaihtoehdoista! Jospa vaikka löytyisi parven jatkoksi lisää erilaisia muunnoksia. :mrgreen:
T:epa_K
* * * * *
Joskus on vaikeampaa kuin yleensä
TanTan
Member
Member
Viestit: 308
Liittynyt: 12:33, 05.03.2002
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja TanTan »

Voi olla kaukaa haettua, mutta pikkukirsikkatetralla on punainen pilkku kyljessä ja nuorena sellaisen haalean pikkukirsikan voi ehkä sekoittaa inkkariin... Onko niillä sun uudemmilla inkkareilla myös kirkkaankeltaista evissä?
Parasta ihmisessä on koira.
Liisa S
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1129
Liittynyt: 11:39, 02.11.2001
Paikkakunta: Espoo HAS, Monniklubi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Liisa S »

Jos evien ja vartalon muoto on selkeästi erilainen, kyseessä ei ole värimuunnos vaan eri laji. Eikä inkkarista tietääkseni muita värimuotoja olisikaan kuin normaali ja joku flavistinen/albiino (semmoinen kalpea, jolta tumma pigmentti puuttuu).
Tepa Kalifi
Starting Member
Starting Member
Viestit: 8
Liittynyt: 15:31, 17.02.2004
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Tepa Kalifi »

TanTan kirjoitti:Voi olla kaukaa haettua, mutta pikkukirsikkatetralla on punainen pilkku kyljessä ja nuorena sellaisen haalean pikkukirsikan voi ehkä sekoittaa inkkariin... Onko niillä sun uudemmilla inkkareilla myös kirkkaankeltaista evissä?
No tietysti, uusilla inkkareilla on keltainen raita selkäevässä, ei niin selkeä kuin ensimmäisillä. Vatsaevä (toivottavasti termi oikein... :D ) on kauttaaltaan punertava, eikä siinä ole sellaista sulan muotoista värialuetta kuin "aidoilla" inkkareilla. Koko kala muistuttaa enemmän salmiakkiruutua malliltaan, siinä missä inkkarin pitäisi olla silakkamainen puikula.

Lähdenpä etsimään pikkukirsikan kuvaa netistä! :mrgreen:

*** ja hetkistä myöhemmin ***

Pikkukirsikkahan se uusi "inkkari" oli! Kiitos avusta, nyt ainakin tiedämme mitä olentoja purkissa uiskentelee... :mrgreen:
Liisa S kirjoitti:Eikä inkkarista tietääkseni muita värimuotoja olisikaan kuin normaali ja joku flavistinen/albiino (semmoinen kalpea, jolta tumma pigmentti puuttuu).
Harmitus, kun täällä http://www.aquariumfish.com.my/fishavai ... vail7.html ei ole kuvia noista kaloista! Intiaaninsulkahan on englanniksi yleensä joko "x-ray tetra" tai "pristella tetra", ja tämän kalatukkurin sivuilla on mainittu värimuunnoksia gold, red ja glass (lienee se väritön tapaus).

Täällä taas http://www.aquariumfish.com.my/fishnotes/tetrapics.html löytyy kuva kalasta "Tetra Pristella Red", mutta lajin nimikin (Megalamphodus megalopterus) on jo eri kuin inkkarilla yleensä (Pristella Maxillaris), eli lienee musta-aavetetran jokin värimuunnos.

Noh, pääasia kuitenkin tässä on se, että nyt tiedän meidän kalojemme olevan muuta kuin intiaaninsulkia! :D
T:epa_K
* * * * *
Joskus on vaikeampaa kuin yleensä
Liisa S
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1129
Liittynyt: 11:39, 02.11.2001
Paikkakunta: Espoo HAS, Monniklubi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Liisa S »

On tuo jälkimmäisen linkin kala inkkari eikä aavetetra, sille on vain laitettu väärä tieteellinen nimi eli musta-aavetetran vanhentunut nimi. Näyttää mustasilmäiseltä eli ei ole albiino, vaikka onkin totaalisen väritön. Joku leukistinen värimuunnos kai sitten. Vatsa näyttää oudon punaiselta. Olisko syötetty vahvasti karoteenipitoisia väriruokia?
Tepa Kalifi
Starting Member
Starting Member
Viestit: 8
Liittynyt: 15:31, 17.02.2004
Paikkakunta: Pori

Tämä on vielä pakko sanoa... :)

Viesti Kirjoittaja Tepa Kalifi »

Käväisin eilen akvaarioliikkeessä, josta kalamme on hankittu. Ihan vain huvikseni katsoin tarkemmin mitä sinttejä altaissa ui, ja kappas kummaa: Samaan purkkiin oli ihan nimitarrojenkin mukaan laitettu sekä intiaaninsulkia että pikkukirsikkatetroja! Eipä ihme, että hemmot menivät haavissa sekaisin! :mrgreen:

Nippelinä vaan kummastus liikkeenharjoittajan taloudellisista intresseistä: pikkukirsikkatetran hinta oli > 200% inkkarin hinnasta, joten aikamoista tappiota tulossa kyseisistä kaloista jos ne kaikki myydään vääränä lajina.
Tuollaisia sinkoilijoita kun on hiukan hankala haavia. 8-)
T:epa_K
* * * * *
Joskus on vaikeampaa kuin yleensä
sabri
Junior Member
Junior Member
Viestit: 99
Liittynyt: 01:29, 01.07.2002
Paikkakunta: Kankaanpää

Viesti Kirjoittaja sabri »

Mistähän mahtaisin löytää tuollaisen albiino intiaaninsulan kuvan?

Mulle tuli kardinaalitetraparven mukana yks intiaaninsulan näköinen kala, mutta mun mielestä se ei aivan ole intiaaninsulka ja olen kans netistä yrittänyt löytää siitä tietoo/kuvia, mutta ei ole tärpännyt.
Eli kala on melko lailla läpinäkyvä, sillä ei ole tuota keltaista raitaa selkäevässä vaan alempikin raita on valkoinen eikä peräevässä näy kuin ihan häivähdys valkoista. Mun mielestä sillä ei ole tuossa poskessakaan ollenkaan tuota pilkkua.
Vai voisiko tuo olla vaan haalea sen takia kun raukka on ihan yksin.
Olen kyllä miettinyt kaverien ostoa, mutta tarvitsis ensin tietää mahtaako se olla intiaaninsulka, ja jos ei niin löytyisiköhän sille oman lajisia kumppaneita jostain...
Naura ittelles ennenku muut kerkiää!
Tepa Kalifi
Starting Member
Starting Member
Viestit: 8
Liittynyt: 15:31, 17.02.2004
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Tepa Kalifi »

sabri kirjoitti:Mistähän mahtaisin löytää tuollaisen albiino intiaaninsulan kuvan?
Kokeilepas googlettaa "pristella tetra" hakusanoilla. Sain heti ekalla yrityksellä aimo läjän kuvia - myös niistä albiinoista.

Lisäksi sivustolla http://www.greenparktropical.com/Fish/tetra.htm on kuviakin, mutta singaporelaiset sivut avautuivat ainakin minulla tuskaisen hitaasti. :D
T:epa_K
* * * * *
Joskus on vaikeampaa kuin yleensä
sabri
Junior Member
Junior Member
Viestit: 99
Liittynyt: 01:29, 01.07.2002
Paikkakunta: Kankaanpää

Viesti Kirjoittaja sabri »

Joo eipä tuo tietysti mikää albino voi olla kun sillä on kuitenkin raitoja...
Mutta mikähän kumma tuo sitten on.
Porissa akvaarioliikkeessä kyselin asiaa, niin myyjä meinas että intiaaninsulalla ei ole mitään muita värimuotoja ja meinasi myös että kyllä tuo alempikin raita yleensä on niin voimakkaan keltainen että ei siitä voi erehtyä, eli tuo mun pikkuinen sitten ilmeisesti on joku eri kala, mutta mikä. Kyseisellä myyjälläkään ei just sillä hetkellä tullu mieleen mikä se voisi olla...
Tuleeko kellään mitään mieleen?
Tai onko kukaan nähnyt tuollaisia missään liikkeessä?
Naura ittelles ennenku muut kerkiää!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tetrat”