Suuri ja upea, kukkiva keihäslehti on alkanut lahota toisesta varren päästään. Vesiarvoihin eikä valaistukseen tullut mitään muutosta.
Toisesta päästä se puskee uutta lehteä ja paksuja juuria, mutta nyt toisesta päästä se "maavarsi" on alkanut kellastua ja lahota, samoin lehdet.
Miten tuon voi pysäyttää? Katkaistako keittiöveitsellä terveestä kohdasta ja käsitellä jollain aineella?
Allas 160 litraa, pH n. 7, vesi pehmeää, nitraattia alle 10. Mikään kalakaan sitä ei voi tuhota.
Auttakee!
Keihäslehti mätänee
Valvoja: Moderaattorit
-
- Junior Member
- Viestit: 119
- Liittynyt: 22:25, 17.12.2002
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Helsinki
Minulla kääpiökeihäslehdet ovat kirmanneet upeaan kasvuun kun kiinnitin ne juurakkoon, eli juuret on kokonaan "vapaassa" vedessä. Joten tämän kokemuksen perusteella sanoisin että ei kokonaan hiekassa. Muutenkin keihäslehtien juurenkasvu on sellaista häkkyrää, että tuntuu olevan vaikea edes haudata kokonaan hiekkaan.
Itselläni alkoivat juuret mätänemään kun oli kasvi liian syvälle istutettuna, eli niin, että maavarsi oli ainoastaan näkyvillä. Nyt nostin sitä ylemmäs sen verran että juuri ja juuri pysyy pohjassa kiinni niin on kasvuvauhti kyllä lisääntynyt! Ongelmana on nyt se, että uusien lehtien reunat kellastuvat, mutta se taitaa olla lannoittamalla ratkaistavissa.
-
- Junior Member
- Viestit: 119
- Liittynyt: 22:25, 17.12.2002
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Helsinki
Oma ei-niin-kääpiö keihäslehti on juurtunut huokoiseen kiveen kiinni, mutta juuri tuo lahoava osa on kyllä hiekkaa lähempänä. En vaan ajatellut, että se voisi siitä johtua, kun itse sen saanut kasvaa minne on halunnut. Nyt mätäneminen on hieman hidastunut, mutta se ei ole kukkinut pitkään aikaan. Täytyypi odotella.
Habermaier
Habermaier