Samea vesi

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
Jimpula
Starting Member
Starting Member
Viestit: 23
Liittynyt: 20:56, 27.01.2003
Paikkakunta: Laukaa

Samea vesi

Viesti Kirjoittaja Jimpula »

Hei!

Akvaarioni (140l) on ihan sameana. Vesi näyttää vaalealta puurolta ja haisee pahalta. Nitraatti arvo on 12,5 mg/l, ph n. 7 ja lämpötila 26-27 astetta. Altaassa on 11 neontetraa, 5 mustatetraa, 3 partamonnia ja täplänuolimonni sekä toistaiseksi 3 millisurosta (siirtyvät takaisin omaan altaaseen, kunhan on selvinnyt, ettei samean veden aiheuttaja voi siirtyä niiden mukana). Akvaario on yhtä ikkunaa vastapäätä ja toinen ikkuna on sen sivulla. Aivan suoraa auringonvaloa siihen ei kuitenkaan tule. Kasvit ovat jotain miekkakasveja ja jotain pieniä pohjakasveja.

Mikä avuksi? Tällä hetkellä akvaario ei näytä yhtään mukavalta. Kalat eivät näytä kurjilta, mutta luultavasti niiden ei ole hyvä olla "puurossa". Olen yrittänyt vaihtaa n. viikoittain puolet akvan vedestä, mutta siitä ei ole paljon hyötyä. Vedenvaihdon yhteydessä käytän vedenparannusainetta.

APUA!
cW
Member
Member
Viestit: 393
Liittynyt: 19:41, 04.02.2002
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja cW »

Kyse saattaa olla bakteerisamennuksesta. Nopealla jarvij:n sivujen katsauksella en löytänyt aiheesta muuta kuin juttua UV-suodatuksesta. Itse sinun asemassasi tekisin heti tänään, sekä muutamana lähipäivänä suuren vedenvaihdon, ainakin kolme neljäsosaa. Ethän vain ruoki kalojasi liikaa?
coeliac disease
kuusistor
Member
Member
Viestit: 254
Liittynyt: 11:17, 08.04.2003

Viesti Kirjoittaja kuusistor »

Onko kyseessä uusi akva ? Entä vesiarvot ? Onko jotain murheita kraanaveden kanssa, kun "tarvitset" vedenparannusainetta ?
jouniv
Senior Member
Senior Member
Viestit: 502
Liittynyt: 14:29, 19.10.2001
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja jouniv »

Et tarvitse vedenparannusaineita. Siirry joksikin aikaa tiheään ja runsaaseen vedenvaihtoon, esim. 1/3 mieluiten joka toinen päivä tai vaikka päivittäin jos kalat eivät häiriinny (tuskin). Vähennä valon määrää. Onko pohjassa, kasvien juurilla tai muuten hirveästi möhnää? Hyvää ravintoa leville ja bakteereille, koeta päästä eroon.

Jouni
Jimpula
Starting Member
Starting Member
Viestit: 23
Liittynyt: 20:56, 27.01.2003
Paikkakunta: Laukaa

Viesti Kirjoittaja Jimpula »

Hei!

Vaihdoin eilen vettä 9 ämpärillistä ja nyt vesi on lähes kirkasta, tongin samalla aikalailla pohjaa, josta nousi möhnää oikein kunnolla. Pitää jatkaa vedenvaihtoja, kaloja se ei näyttänyt pahemmin haittaavan.

Akva on hankittu käytettynä viime talvena (kalat, kasvit, suodattimet jne. muuttivat valmiina pakettina). Siinä oli aikalailla tupsulevää, josta jo melkein pääsin eroon, mutta nyt samentuneen veden myötä myös tupsulevä on lisääntynyt.

L
Jani
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1196
Liittynyt: 09:07, 26.09.2001
Akvaarioseurat: Oulun akvaarioseura
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Oulu

Tiheät vedenvaihdot

Viesti Kirjoittaja Jani »

Tiheillä vedenvaihdoilla on myös tehokas leviä ehkäisevä vaikutus. Ravinteiden määrää saadaa matalamalle kun vettä vaihdetaan runsaasti jolloin myös levien mahikset putoavat. Jatka vaan tiheää vedenvaihtoa niin homma pysyy hanskassa. Vertailun vuoksi: itse vaihdan 600 l altaaseeni vettä 400 litraa viikossa eli 2x 1/3 8O
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”