Kuvien vaihtaminen linkeiksi (Katin kiekkokuvista)

Tänne ilmoituksia mahdollisista (todennäköisistä) bugeista ym. häiriöistä.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Kati
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1423
Liittynyt: 13:42, 22.01.2002
Paikkakunta: Helsinki; TAS
Viesti:

Kuvien vaihtaminen linkeiksi (Katin kiekkokuvista)

Viesti Kirjoittaja Kati »

Pallokala kirjoitti:On vaikka miten monta, esim. minun laittamani pieni kuva joka oli oleellinen tekstissä, vaihdettiin linkiksi kaistan säästämissyistä. :roll: Ja nämä syythän ovat tulleet esiin monia kertoja kuvien yhteydessä. Ajattelin vain että tasapuolisuuden vuoksi.
Mulle ne syyt eivät ole ihan selkeät. Miten ihmeessä yliopiston palvelimella sijaitsevat kuvat kuluttavat AW:n kaistaa? Vai kenen kaistasta on kyse, mitä, missä, häh?

Itseäni riepoo nimittäin ne linkkilistat.


Kati
kuusistor
Member
Member
Viestit: 254
Liittynyt: 11:17, 08.04.2003

Viesti Kirjoittaja kuusistor »

Joku AW:n tekniikan tunteva voi oikaista jos olen väärässä, mutta kyllä ne kuvat AW:n serverin välimuistin kautta kulkevat. Tämä oli siis tekninen kommentti. Muuten en ota asiaan kantaa.

Tyypillisesti muuten nyky-Internetissä ei makseta siirretystä tietomäärästä vaan "kaistan leveydestä". Tällaisessa tapauksessa kaistaa ei siis "säästetä", vaan sitä käytetään [;)]
Kaizu
Imperaattori
Imperaattori
Viestit: 2881
Liittynyt: 16:42, 21.10.2001
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kaizu »

kuusistor kirjoitti:Joku AW:n tekniikan tunteva voi oikaista jos olen väärässä, mutta kyllä ne kuvat AW:n serverin välimuistin kautta kulkevat. Tämä oli siis tekninen kommentti. Muuten en ota asiaan kantaa.
Ei ne Katin kuvat AW:n kaistaa syö, koska ne ovat todellakin vain linkkejä siihen oikeaan kuvaan, mutta käyttäjäystävällisyyden kannalta on parempi että kuvat ovat vain linkkejä.

Yksi keino olisi laittaa pienempikokoiset kuvat, jotka johtavat sitten isompiin kuviin. (en katsonut minkä kokoisia ne Katin kuvat olivat fyysisesti).

PS. Se oma linkittämäni kuva oli n. 100 kB, ja se oli tosiaankin AWn serverillä.
There are no facts, only interpretations. -- Friedrich Nietzsche
kuusistor
Member
Member
Viestit: 254
Liittynyt: 11:17, 08.04.2003

Viesti Kirjoittaja kuusistor »

Imaisen takaisin...kuva latautuu suoraan sieltä mihin koodi viittaa 8O . Tekniikka on ihmeellistä.
Kati
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1423
Liittynyt: 13:42, 22.01.2002
Paikkakunta: Helsinki; TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kati »

Kaizu kirjoitti:Ei ne Katin kuvat AW:n kaistaa syö, koska ne ovat todellakin vain linkkejä siihen oikeaan kuvaan, mutta käyttäjäystävällisyyden kannalta on parempi että kuvat ovat vain linkkejä.
Onko? Minusta ette tee vain turhaa työtä, kun muuttelette kuvia linkeiksi, vaan peräti karhunpalveluksen. Linkkien takana olevien kuvien tsiigaus vaatii ylimääräistä klikkailua, ikkunoiden availua ja yhteensä isomman odottelun.

Asiasäikeiden keskellä ei ole koskaan ollut liikoja kuvia, pari-kolme pientä ei haittaa tekstisisällön kahlaamista modeemiyhteydelläkään. Ja miksei kuvia voisi olla enemmänkin tällaisissa threadeissa, joissa jo otsikko sanoo, että kuvia on odotettavissa? Onko tosiaan epäystävällistä käyttäjää kohtaan, että kuvasäikeessä näkyy kuvia?

Jos kuvien katselu ei lainkaan kiinnosta, kuvien lataamisen voi rastia selaimen asetuksista pois päältä.
kuusistor kirjoitti:kuva latautuu suoraan sieltä mihin koodi viittaa. Tekniikka on ihmeellistä.
Minusta ihmeellistä olisi pikemminkin se, jos jokin "näkyvään nettisivuun" kuuluva tiedosto pitäisi kierrättää muiden saman sivun tiedostojen kotipalvelinten kautta :roll:... Eikös ole yksinkertaisinta, että selain pyytää palaset suoraan sieltä, missä ne ovat ja mihin niiden URL viittaa, ja että jokainen palvelin tarjoaa ainoastaan sen sisällön, joka on sinne vartavasten tallennettu?


Kati
kuusistor
Member
Member
Viestit: 254
Liittynyt: 11:17, 08.04.2003

Viesti Kirjoittaja kuusistor »

Kati kirjoitti:Minusta ihmeellistä olisi pikemminkin se, jos jokin "näkyvään nettisivuun" kuuluva tiedosto pitäisi kierrättää muiden saman sivun tiedostojen kotipalvelinten kautta :roll:... Eikös ole yksinkertaisinta, että selain pyytää palaset suoraan sieltä, missä ne ovat ja mihin niiden URL viittaa, ja että jokainen palvelin tarjoaa ainoastaan sen sisällön, joka on sinne vartavasten tallennettu? Kati
Jokaisesta asiasta voi tietysti löytää hyviä ja huonoja puolia. Mutta "tekniikka on ihmeellistä" tarkoitti nimenomaan sitä, että kerrankin on tehty lähestulkoon fiksu ratkaisu. Usein IT -maailmassa tähän ei kyetä, vaikka takana olisi tuhansien ammattilaisten asiantuntijaporukka hommaa kehittämässä.
dsl
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1387
Liittynyt: 11:41, 22.12.2001
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja dsl »

kuusistor kirjoitti:Joku AW:n tekniikan tunteva voi oikaista jos olen väärässä, mutta kyllä ne kuvat AW:n serverin välimuistin kautta kulkevat. Tämä oli siis tekninen kommentti. Muuten en ota asiaan kantaa.
Eivät a-w'n, mutta a-w'ta lukevan modeemikäyttäjän kaistan kautta kyllä. Tosin modeemikäyttäjän kannattaisi ehkä muutenkin olla lattaamatta kuvia. Musta kuvat a-w'n keskusteluissa ei haittaa.

Eli kuusistor, et ole oikeassa, et ainakaan yleisesti tämän asian kanssa, vaikka kuvat saa kyllä kulkemaan a-w'n kautta, jos erikseen niin haluaa.
hmm. aw on kyllä aika lailla hölmö paikka.
kuusistor
Member
Member
Viestit: 254
Liittynyt: 11:17, 08.04.2003

Viesti Kirjoittaja kuusistor »

dsl kirjoitti:Eli kuusistor, et ole oikeassa, et ainakaan yleisesti tämän asian kanssa, vaikka kuvat saa kyllä kulkemaan a-w'n kautta, jos erikseen niin haluaa.
Juu, näin se on. Kyseessähän oli absoluuttinen linkki toiselle saitille. Olen pahoillani, että näin asiaa tarkistamatta menin kommentoimaan ihan pieleen. :cry:
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Bugit ym. ongelmat”