Matosammakko!

Muihin ryhmiin sopimattomat kalat (sateenkaarikalat, sädekalat, pallokalat jne.), mukaan lukien muut "örkit".

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Kabuum
Starting Member
Starting Member
Viestit: 4
Liittynyt: 21:49, 07.04.2003
Paikkakunta: Helsinki

Matosammakko!

Viesti Kirjoittaja Kabuum »

Olin eilen kalakaupassa lepuuttamassa silmiäni,
mutta eteeni tuli akvaario jossa uiskenteli kauniita ankeriaan näköisiä otuksia. En ollut koskaan aikaisemmin nähnyt sellaisia. Rakastuin niihin ensisilmäyksellä! Kysyin myyjältä niistä ja myyjä kertoi niiden olevan matosammakoita, joista yksi, pienin on myynnissä (n 14cm) ja loput ovat lähdössä Korkeasaareen. Vesiarvoista myyjä ei osannut kertoa mitään. Sanoi vain että surviaista ne ovat syönneet ja ovat kai sokeita..
No pakko minun oli rakastuneena ihmisenä viedä se pienin (vaikka siihen meni melkeen viikon palkka) sitten kotiin. Tänään tämä kaunokainen on syönnyt ja uiskentelee vilkkaasti akvassani. Hakukoneella en saannut matosammakosta kuin kaksi tulosta, joista ei saannut oikeen mitään irti. Latinalainen nimi kyllä selvisi (Tuphlonectes Compressicauda) Olisi kiva tietä tästä Matiksesta enemmän, jotta tehdä sille parhaat mahdolliset oltavat! Onko sinulla tietoa tai kokemusta tästä sammakoiden heimoon kuuluvasta kaunokaisesta?


aaansku@sunpoint.net
cW
Member
Member
Viestit: 393
Liittynyt: 19:41, 04.02.2002
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja cW »

Enpä osaa suoraan neuvoa, mutta jos kerran samoja otuksia oli menossa Korkeasaareen, niin otappa sinne yhteyttä. Luulisi heidän tietävän (tulevien) asukkiensa hoidosta.

Edit: oletkos aivan varma tuosta tieteellisestä nimestä? Ylipäätään matosammakoita on näköjään vaikka kuinka ja paljon. Lisäksi haulla Typhlonectes Compressicauda löytyi aika tavalla ainakin saksalaisia sivuja.
coeliac disease
Piazza
Junior Member
Junior Member
Viestit: 74
Liittynyt: 19:19, 20.09.2002
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Piazza »

Akvaariolinnassa näitä on ennen ollut.
Tosi veikeän näköisiä otuksia.
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

Suurin osa "matosammakoista" kasvavat oikein reippaan kokoisiksi, Akvaariolinnassa olevat (olleet?) yksilöt olivat kunnon käärmeiden kokoisia joten ihan pikkualtaaseen ei kannata lykätä. Ne myös pitävät ahtaista koloista, eli putkia yms. vastaavaa voisi järjestää sille. Ja ne tosin ovat melkein sokeita... Muistelen että ne olisivat jokseenkin sosiaalisia otuksia, eli tykkäävät ryömiä samassa putkessa kaverin kanssa, mutta kaveria sille lienee melkein mahdoton järjestää.

Muuten "matosakun" hoito lienee sama kuin muilla sammakoilla, eli ruokintaa surviaisella ynnä muulla vastaavalla pakasteöttiäisellä ja kaikenlaisella muulla mitä se vain suostuu syömään... Ja oma allas ehdottomasti, sammakoitahan ei kuulu pitää kalojen kanssa samassa altaassa. Akvaariolinnan kädenvarren pituisilla sammakoilla oli todella iso allas, varmaan 700 litraa (hatarasta muistista kaivettu), joten jos haluat sammakollesi hyvät oltavat niin laske sen varaan että se kasvaa piiiitkäksi. Altaan ei tosin tarvitse olla ihan yhtä iso kuin mitä vastaavan kokoiselle kalalle kuuluisi olla, sammakkoeläimet ovat sen verran vähemmän liikkuvaisia. Mutta veikkaan että 200 litraa ei ainakaan ole liian paljon... Itse laittaisin sen varmaan yksinään vähintään 250 -litraiseen.
Koralli- ja kasvinisti. Minkäs sille voi.
Kabuum
Starting Member
Starting Member
Viestit: 4
Liittynyt: 21:49, 07.04.2003
Paikkakunta: Helsinki

.

Viesti Kirjoittaja Kabuum »

Kyllä latinankielisen nimen pitäisi olla oikea, eli sysi matosammakko, varmistin sen myyjältä. (Tosin joidenkin myyjien puheet kyllä tiedetään..)

Kaupassa matikset olivat samassa altaassa muutamien kalojen kanssa ja myyjä sanoi että fisuista ei olisi matikselle haittaa..? Hmm.. :roll:

Tällä hetkellä matikseni uiskentelee metrin pitkässä ja 40 cm leveässä akvassa..Hankinnan alla on para-aikaa vähintään 350-500 litranen koti sille, eli onko sinulla tai jollakin tutullasi hyväkuntoinen ja vesitiivis akva myytävänä...? :P


aaansku@sunpoint.net
cW
Member
Member
Viestit: 393
Liittynyt: 19:41, 04.02.2002
Paikkakunta: Turku

Re: .

Viesti Kirjoittaja cW »

Kabuum kirjoitti:Kyllä latinankielisen nimen pitäisi olla oikea, eli sysi matosammakko, varmistin sen myyjältä.
No sitten tuo on eri asia. Tuon ensimmäisen viestisi perusteella vain ymmärsin että "matosammakko" olisi ollut ainoa tieto jonka kaupasta mukaasi sait. Mikä jottei tuo laji ja sitä kautta tieteellinen nimi olisi oikein; kai kauppiaatkin joskus oikein arpovat [;)] Tosin sinulla on vissiin päässyt livahtamaan typo tuonne ylemmäs ja y vaihtunut u:ksi?
coeliac disease
Aves
Junior Member
Junior Member
Viestit: 115
Liittynyt: 16:45, 09.01.2003
Paikkakunta: pk-seutu

Viesti Kirjoittaja Aves »

Akvaariolinnassa noita oli tosiaan ainakin viikko sitten, ehkä sieltä päin saisi hoito-ohjeita.
Love
Starting Member
Starting Member
Viestit: 46
Liittynyt: 22:52, 18.08.2004

matosammakko

Viesti Kirjoittaja Love »

Taas kiikarointi apua vailla,jos näette kaupan matosammakoita niin olisi kiva tietää siitä täällä päässä.

Kiitos
melanostomias suvusta melkeen kaikki voisin ottaa uimaan olkkariin.Onkohan mussa jokin vialla.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut kalat ja eliöt”