Ruusutetran kudettaminen
Valvoja: Moderaattorit
Ruusutetran kudettaminen
Onko kellään kokemusta ruusutetran kudettamisesta, onko vaikeaa?
-
- Junior Member
- Viestit: 65
- Liittynyt: 22:46, 04.02.2003
- Paikkakunta: Espoo
-
- Advanced Member
- Viestit: 1129
- Liittynyt: 11:39, 02.11.2001
- Paikkakunta: Espoo HAS, Monniklubi
- Viesti:
(Ei ruusutetrasta, vaan kaloista yleensä:) Koiraiden väristely ja vastaavat eleet naaraan edessä viittaavat kosiskeluun, ei kutuun. Kosiskelu voi johtaa kutuun, tai sitten ei. Kutuhetkellä kalat usein vuorotellen singahtelevat oudosti, vuorotellen tärisevät vierekkäin pohjan lähellä tai jossain kasvipuskassa, ja silloin ne laskevat tai ainakin yrittävät laskea munia ja maitia.
Kaloilta kun puuttuu tuo kyky sanalliseen viestintään, niin keskinäinen kommunikaatio hoidetaan melko pitkälti juuri elekielellä. Esim. tetrakoiraat harjoittavat väristelyä myös toisten koiraiden kanssa, jolloin kyseessä lienee jonkin asteinen valtataistelu. On syytä muistaa, että melkein kaikki kalojen käyttäytyminen liittyy joko ruuan hankintaan tai lisääntymiseen.Liisa S kirjoitti:(Ei ruusutetrasta, vaan kaloista yleensä:) Koiraiden väristely ja vastaavat eleet naaraan edessä viittaavat kosiskeluun, ei kutuun. Kosiskelu voi johtaa kutuun, tai sitten ei. Kutuhetkellä kalat usein vuorotellen singahtelevat oudosti, vuorotellen tärisevät vierekkäin pohjan lähellä tai jossain kasvipuskassa, ja silloin ne laskevat tai ainakin yrittävät laskea munia ja maitia.

-pelkurit kuolevat monesti, rohkeat vain kerran-
Meillä ruusutetrat ovat kuteneet useita kertoja vuoden mittaan. Urosten värinä (kuin sähköiskun saaneita) tosiaan on kutua edeltävää kosiskelua. Varsinainen kutu näyttää aika rankalta, uros kun jahtaa ja tönii naarasta esim. juurakkoja vasten, jolloin mätimunat suorastaan purskahtavat esille.
Ja muilla kaloilla koittaa pulleat onnenpäivät. Emme ole erityisesti yrittäneet varjella mätiä, joten jälkikasvuakaan ei ole päässyt siunaantumaan.
Ja muilla kaloilla koittaa pulleat onnenpäivät. Emme ole erityisesti yrittäneet varjella mätiä, joten jälkikasvuakaan ei ole päässyt siunaantumaan.