Terve,
Aloin sitten minäkin harrastamaan akvaariota. Aika paljon olen lueskellut ohjeita tuosta perustamisesta täältä ja muualta. Nyt tuli kuitenkin heti kysyttävää: Akvaariokaupan täti suositteli tuota Seran Nitrivecia "startteriksi" ja sitä altaaseen eilen sitten täräytinkin. Tänään sitten lueskelin tuossa sen saman tätin antamia Seran lappusia, missä sanottiin, että ko. aine poistaa tehokkaasti nitriitin. Eli nyt kun tässä tulevina päivinä noita arvoja mittailen, onko odotettavissa, että nitriittiarvo ei tee sitä ylös-alas liikettä. Kannattaako kuitenkin jatkaa Nitrivecin annostelua ohjeen mukaan?
Kiitos avusta jo etukäteen!
Kaupallinen biostartteri
Valvoja: Moderaattorit
Voit käyttää Nitriveciä, mutta suosittelisin lisäksi mullan laittamista ja
kalanruokaa päivittäin, jotta hyödylliset bakteerit saisivat muonaa ja lisääntyisivät.
Milloin aiot tuoda kalat?
Jos et aio tehdä ammoniumkypsytystä (joista täällä on lukuisia juttuja),
niin älä tuo koko kalastoa kerralla.
Nitriittitesti on hyvä hankkia; Nitrivec ei poista nitriittipiikkiä kokonaan,
saattaa sitä madaltaa (ja tästäkin ollaan täällä montaa mieltä, joten en
puutu siihenkään sen enempää).
kalanruokaa päivittäin, jotta hyödylliset bakteerit saisivat muonaa ja lisääntyisivät.
Milloin aiot tuoda kalat?
Jos et aio tehdä ammoniumkypsytystä (joista täällä on lukuisia juttuja),
niin älä tuo koko kalastoa kerralla.
Nitriittitesti on hyvä hankkia; Nitrivec ei poista nitriittipiikkiä kokonaan,
saattaa sitä madaltaa (ja tästäkin ollaan täällä montaa mieltä, joten en
puutu siihenkään sen enempää).
Ilman mainoksia olisimme onnellisia tietämättä miksi. (Lapsen kouluaineesta poimittu)
-
- Advanced Member
- Viestit: 1565
- Liittynyt: 11:38, 21.07.2004
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
Täällä käytyjen keskusteluiden perusteella olisi varmastikin kalaystävällisintä Nitrivecin lisäksi käyttää kypsytykseen lilon mainitsemaa tapaa (ammoniakki, multaymppi, kalanruoka). Joka tapauksessa kannattaa lukea aikasempia keskusteluja, ja miettiä mikä olisi paras tapa toimia (täältä saatu tieto on usein ristiriidassa kaupan tädin kanssa, mutta itse ainakin luotan enemmän tähän paikkaan kuin kauppiaisiin).
Sillä aikaa kun akvaario kypsyy, voit mietiskellä kalastoa.
Sillä aikaa kun akvaario kypsyy, voit mietiskellä kalastoa.

-
- Senior Member
- Viestit: 672
- Liittynyt: 16:05, 24.08.2004
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Espoo, Niipperi
Tästä Nitrivecistä on täällä mainioita esimerkkejä, haulla voisi hyvinkin löytyä... Eli on tehty juuri kuten Nitrivecin lappusissa sanotaan ja saatu nitriittiä altaaseen niin, että vain päivittäiset vedenvaihdot ovat pelastaneet jo tuodut kalaset. Sen hyöty voi olla todellinen, jos kypsytetään ammoniakilla kuitenkin ja ehdottomasti kalattomasti, lupaahan aine muodostaa hyviä pintoja bakteeristolle. Nitriittiä se ei kuitenkaan poista.
Jos ja kun sinulla ei ole kiirettä kalojen kanssa, niin voit ihan hyvin kypsyttää ammoniakin avulla altaan valmiiksi, siinä Nitrivecistä voi olla apuakin. Toki voit jättää koko liemen annostelemattakin, allas kypsyy ilman kaupallisia litkuja vallan mainiosti. Mukavampi sitten niiden kalojenkin on päästä uuteen kotiinsa ilman jokapäiväistä vedenvaihtohärdelliä![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
Jos ja kun sinulla ei ole kiirettä kalojen kanssa, niin voit ihan hyvin kypsyttää ammoniakin avulla altaan valmiiksi, siinä Nitrivecistä voi olla apuakin. Toki voit jättää koko liemen annostelemattakin, allas kypsyy ilman kaupallisia litkuja vallan mainiosti. Mukavampi sitten niiden kalojenkin on päästä uuteen kotiinsa ilman jokapäiväistä vedenvaihtohärdelliä
![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
Suojele mastiffia pienenä, niin se suojelee sinua suurena.
Nitriitin nousu ja lasku ottaa sen parikymmentä päivää, kun nitriittibakteerit lisääntyvät (nousu, nitriitin synty) ja nitraattibakteerit 'syövät' nitriitin (lasku, nitraatin synty). Jotta nitriittibakteerit lisääntyisivät, ne tarvitsevat ammoniumia. Ammoniumia syntyy jokoSoija kirjoitti:Jostain lueskelin, että se nitriitin nousu ja lasku ottas sen parikymmentä päivää, niin sitten kattellaan, jos kaikki näyttää hyvältä.
a) kalanruoalla kalattomaan akvaarioon (hajottajabakteerit hajottavat ruoan ammoniumiksi)
b) ammoniakin lisäyksellä suoraan (ammoniakkikypsytys, ohitetaan vaihe a)
c) kalojen tuomisella (tuottavat ammoniakkia ja pakko antaa kalanruokaa, jonka jämät myös muuttuvat ammoniumiksi)
eli pelkällä Nitrivecillä ei homma toimi. Tarvitset jotain noita kolmesta
että kypsytys lähtisi käyntiin.
Ilman mainoksia olisimme onnellisia tietämättä miksi. (Lapsen kouluaineesta poimittu)